Anasayfa / Organik / Organik Tarım İçin Sertifikasyon Süreci
organik

Organik Tarım İçin Sertifikasyon Süreci

organik_tarimKuruluşumuzun yapmış olduğu tanıtım, duyuru ve ziyaret yollarından biri ile bizimle irtibata geçerek başvuruda bulunmak isteyen girişimcilere;

 

Organik Tarım Başvuru Formu gönderiliyor ve formun doldurularak Ecas Belgelendirme Denetim Ltd. Şti.’ ye faks yoluyla, elden veya da elektronik postayla geri iletmeleri sağlanır.

Firmamıza gelen Organik Tarım Başvuru Formunda yer alan bilgiler doğrultusunda girişimci için bir sözleşme hazırlanır. Bu sözleşme imzalandığı anda bir girişimci numarası verilip, dosyası açılır.

Girişimci ile sözleşme imzalandıktan sonra girişimcinin başvuru ve sözleşme bilgileri yönünde bir denetim planı hazırlanıp, kontrolör lüzumlu olan kontrolleri yapmak üzere görevlendirilir.

organik-ürünlere-güven5

Kontrolör, alakalı tarihlerde sahayı ve sahadaki uygulamaları, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğe göre hazırlanmış olan Organik Tarım Kontrol Listesine uyumlu olacak şekilde denetler. Denetim sırasında Kontrolör; arazinin önceki senelerdeki kullanım hali, yapılmış olan uygulamalar, bölgenin genel durumu ve yetiştirilen ürünler, risk halindeki durumları, konu ile alakalı girişimci kayıtları ve raporlarını inceler. Kontrolör, kontrol işleminin sonuçlanmasıyla birlikte bir rapor hazırlar. Kontrol raporu, girişimcinin Organik Tarımın Temelleri ve Uygulanmasına ilişkin Yönetmelik hükümlerinin ön gördüğü organik tarım faaliyetlerinin kontrol sonuçlarını içermektedir.

Kontrol sonucunda ılımlı bir karar verilirse girişimciye organik tarım şartlarını taşıdığını ve karşıladığını gösteren bir belge (Organik Tarım Müteşebbis Sertifikası) verilmektedir. Eğer geçiş süresini tamamlamış ise Müteşebbis Sertifikası ile beraber, Organik Ürün Sertifikası da verilmektedir.

Olumsuz karar sonucunda ise durum girişimciye bildirilir (olumsuz sertifikasyon kararı yazısı) ve bu kontrol aşaması en baştan başlatılır.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Zeytin Ömür Uzatıyor başlıklı makalemizde Organik Zeytin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

 

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir