Anasayfa / Organik / Arılar İş Başı Yaptı
bal4

Arılar İş Başı Yaptı

Organik bal
Organik bal

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte arıların çalışma zamanı geldi. Arılar kış aylarında sıcaklık 14 derecenin altına indiğinde kendilerini uyku moduna alırlar ve çok az miktarda enerji harcarlar.

 

Arılar kış aylarını atlatabilmek için salkım yaparak kendilerini soğuktan korurlar ve kış uykusu olarak tabir edilen uyku halindedirler. Ancak arılar diğer canlılar gibi uyumazlar.
Bahar aylarının gelmesi ile arılar istirahat halinden çıkarak çalışmaya başladı. Arılar dünyanın en çalışkan hayvanları arasında ilk sıralarda yerini almakla beraber insan ırkı içinde önemli katkılar sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yıl arı kovanlarının sayısını göz önünde bulunduracak olursak Ülkemiz tarihinin en çok bal üretiminin sağlandığını söyleyebiliriz. Bu sene bal üretimi bir çok olumsuz nedenlere rağmen 2015 yılına nazaran 2016 yılında da eş değer bir rakam yakalanması bekleniyor. Bu durum arıcıların yüzünü şimdiden güldürmeye yetti.

organik-petek-bal
organik-petek-bal

İlk etapta kestane balı üretimine başlayan arılar yoğun bir çapa içerisine girmiş durumdalar. Kestane balını arılar dağlık alanlardaki kestane ağaçlarında bulunan çiçeklerden aldıkları polenler ile elde etmektedir. Kestane balı uzmanlar tarafından insan vücuduna birçok faydasının olduğunu belirtiyor. Kestane balı, bal çeşitleri içerisinde en değerli ballar arasında yer almaktadır.
Türkiye genelinde yaklaşık 60 bin hane bu sektörden hayatını kazanmaktadır. Biz tüketiciler olarak bal ürünlerinin organik olmasına özen göstermemiz gerekiyor. Şunu bilmeliyiz ki her canlının kendi alanında uzman olduğu dallar vardır. Arılarda bal yapma konusunda uzmanlardır ve hiç bir insan arılar kadar kaliteli ve sağlıklı bal yapamaz.

 

Bir öncesi yazımız olan  Organik Tarım İçin Sertifikasyon Süreci başlıklı makalemizde Organik tarım süreci hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir