Anasayfa / Sağlık / Doğal Bir Mucize: Aromaterapiyi Keşfetme Vakti

Doğal Bir Mucize: Aromaterapiyi Keşfetme Vakti

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi birçoğumuzun adını henüz duymadığı bazılarımızın ise çoktan keşfederek faydalarını gördüğü alternatif yöntemlerin gözdelerinden. Ancak bizler yeni yeni duyuyor olsak da bu doğal tedavi yöntemi aslında bundan 6000 sene öncesinde Antik Mısır uygarlıklarının mumya yapımı için kullanması ile ortaya çıkan bir yöntem. Peki bu kadar eski bir tarihe sahip olan aromaterapi nedir?

Yalnızca Mısırlıların değil, Çinlilerin de ilgisini çeken arometerapi yöntemi sayesinde Yunan uygarlıkları da güzelliğin doğal formülünü bulmuşlar. Romalıların ise banyo keyfini arttırmak için kullandığı bu yöntemi bakalım bizler nasıl değerlendiriyoruz?

aromaterapi nedir

Antik Mısır’dan günümüze gelen bir doğallık

Frnasız kimya uzmanı René-Maurice Gattefossé tarafından günümüzdeki kullanım şeklini alan aromaterapi uygulaması sayesinde bitkisel yağların iyileştirici ve tedavi edici özelliklerini kullanabiliyoruz. Fransız bilim adamının bir deney esnasında elini yakması onu eski ve doğal yöntemleri araştırmaya iterken bizlere de bu formüllerin doğal faydalarını çıkarmak kalıyor.

Aromaterapinin farkı normalde tedavi amaçlı kullandığımız bitkilerin yoğun özlerinin çıkarılması ve bu sayede bitkileri kendi kullanımımızdan daha da çok fayda sağlamamız. Örneğin birçok bitkinin aromaterapi için kullanılan yağları, bizlerin kullandığı kurularına göre 100 kata kadar daha faydalıdır.

aromaterapi nedir

Aromaterapinin tanımını basitçe toparlamak gerekirse uçucu yağ ve esansların psikolojik ya da fiziksel olarak iyileştirme, enerji arttırma, rahatlama ve güçlenme sağlaması için kullanıldığı popüler bir alternatif tıp yöntemi diyebiliriz.

Aromaterapinin uygulanması için nasıl ki birçok farklı bitki var ise bir o kadar da farklı uygulama yöntemi var denebilir. Bunlar içerisinde masaj ve banyo en sık tercih edilenler olmakla birlikte solunum yolu ile sağlanan inhalasyon, soğuk ya da sıcak yapılabilen kompres ya da evler içerisine kokulu mum, yağ ya da taş yerleştirmek gibi daha dekoratif etkiler elde edilen yöntemler de kullanılmaktadır.

 

En çok tercih edilen ve hepimizin bildiği aromaterapi yağlarının başında ise lavanta, okaliptüs, biberiye, limon ve greyfurt geliyor.

Bir önceki yazımız olan Kozmetik Ürünlerinde Neden Organik Olanı Seçmeniz Gerektiğini Biliyor musunuz? ile organik kozmetik ürünler seçmenin önemini ve püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

dusjeli-organik-organikciyizbiz (1)

Cildini Önemseyenlere Özel Organik Duş Jeli

Duş jeli doğal kokusuyla olduğu kadar içindeki özler sayesinde tenimiz de ferahlık hissi verir. Facebook İle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir