Anasayfa / Organik Sebzeler / Kendi Sebzelerinizi Yetiştirmenin Tam Vakti!

Kendi Sebzelerinizi Yetiştirmenin Tam Vakti!

Balkonda sebze yetiştirme keyfini yaşayın

Sağlıklı beslenme için alternatif yöntemler arayanların sayısı gün geçtikçe artıyor, elbette sağlıklı beslenme için doğal ve organik ürünlerin de önemi ön plana çıkmış oluyor. Özellikle de ne yediğini ve kaynağını kendisi görmek isteyenler ve kendi elleri ile kendi besinlerini üretmeyi düşünenler de az sayıda değil. Eğer bunun için büyük bir bahçeniz ya da yeterli imkanınız yoksa endişelenmeyin, hazır olarak satın alabileceğiniz organik ürünlerin bir kısmını, sık tükettiklerinizi seçerek kendiniz de yetiştirmeniz mümkün. Bu konu biraz sabır gerektiren bir iş olsa da eminiz kendi ellerinizle balkonda sebze yetiştirme keyfini tattıktan sonra siz de pişman olmayacaksınız. Eğer sıkışık apartman daireleri arasında siz de bir nebze de olsun doğallık yaratmak istiyor ya da kendinize doğallığı çağrıştıran keyifli bir hobi arıyorsanız hemen kolları sıvayıp işe girişebilirsiniz.

balkonda sebze yetiştirme

Neler yetiştirebiliriz?

Balkonda kendi sebzesini yetiştirenlerin tercihlerinin başında sık tüketilmesi ve müsait bir yapıya sahip olması ile domates ve biber geliyor. Harika salataların tadını şimdiden aldık diyebiliriz.

Yetiştirebileceğiniz diğer sebze ve bitkiler ise şu şekilde:

  • Taze soğan
  • Marul
  • Sarımsak
  • Salatalık
  • Roka
  • Havuç
  • Bezelye
  • Patlıcan
  • Patates
  • Fasulye

Peki nasıl yetiştirebilirim?

Öncelikle işe içinde bulunduğunuz mevsime uygun fideleri temin etmekle başlamanız gerekiyor. Alanımız dar olduğu için saksılarda yetişebilecek kısa boylu fideleri seçmenizde fayda var. Patates, salatalık gibi mahsulü biraz ağır olan fideleri ise ahşap sırıkla desteklemeyi unutmayın.

Domates, patlıcan gibi sebzeleri saksıya dikerek yetiştirmeniz mümkün. Bu sebzelerin birbirine zararı değil, aksine aynı toprakta olduklarında faydaları olur.

balkonda sebze yetiştirme

Toprağın besin değerini kaybettiğini ve artık sebzelerinizi beslemediğini düşünüyorsanız bir sebzeyi iki sene ardı ardına ekmek yerine toprağın dinlenmesini bekleyebilirsiniz. Bir sonraki sene havuç gibi topraktan daha az besin alan sebzeleri ekmeyi deneyin.

Sebzelerinizin yetişeceği toprağı gübreli, funda, torflu ya da steril gibi dış ortamlara uyumlu farklı türler içerisinden seçebilirsiniz. İlk bir iki ay içinde gübre dökmeniz gerekmez ancak sonrasında doğal gübre ile toprağı beslemeniz gerekir, alışveriş yaptığınız yere kullanım amacınızı belirttiğinizde yardımcı olacaklardır.

 

Bir önceki yazımız olan Bu Yaz Ne Yesem Diyenlere En Hafif ve En Doğal İki Lezzet Önerisi ile yazın tüketebileceğiniz hafif ve doğal lezzetleri öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir