Anasayfa / Beslenme / Vücudunuz Alarm Veriyor: İşte Beslenme Yetersizliğinin 4 Büyük Belirtisi

Vücudunuz Alarm Veriyor: İşte Beslenme Yetersizliğinin 4 Büyük Belirtisi

Beslenme yetersizliği bu yollardan kendini belli ediyor

Vücudunuz sürekli sizinle iletişim kuruyor, sizin fark etmediğiniz birçok işaret aslında sağlık problemlerinin sinyalleri anlamına gelebiliyor. Beslenme yetersizliği için bünyenin verdiği işaretler ise gündelik hayatımızda sık karşılaştığımız ancak önemsemediğimiz bazı sorunlardan olabiliyor. Peki yeterince beslenmediğinizi anlamanın yolları neler?

Deriniz konuşuyor

Deride kuruma, pul pul dökülme ya da tıpkı soğuk havalarda olduğu gibi şişkinlikler olması aslında cildinizi nemlendirdiğiniz halde peşinizi bırakmıyorsa suçu direkt tükettiğiniz besinlerde arayabilirsiniz. Cildi içeriden nemlendirmek için ise en büyük desteğiniz omega 3 içerikli besinler. Omega 3 aynı zamanda sizi enfeksiyonlara karşı da koruyacaktır. Peki omega 3’ü nasıl alırım, diyorsanız o zaman sardunya ya da ton balığı gibi balık türlerini ya da chia ve keten tohumlarını tüketmenizde fayda olacağını bilmelisiniz.

 

Psikolojiniz ve enerjiniz

beslenme yetersizliği

Enerjinizin gün içerisinde sık sık düşmesinden ve buna bağlı olarak ruh halinizde de dalgalanmalardan şikayetçiyseniz B vitamini eksikliği yaşıyor olmanız muhtemel.  Hormon üretiminde kritik bir öneme sahip olan B vitaminini her öğün içerisinde almaya özen göstermelisiniz. B vitamini içeren besinlere bakıldığında ise tahıllar ve bezelye göze ilk çarpanlar arasında.

 

Memnuniyetsizlik ve endişe

Endişeli ruh hali sizi gece uykusundan dahi ediyor ya da baş ağrılarına yol açıyorsa magnezyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Doğal sakinleştirici etki gösteren magnezyum sindirim sisteminde yer alan yararlı bakterilerin de korunmasına yardımcı olur. Koyu ve büyük yapraklı sebzeler, bitter çikolata ve çiğ kuru yemişler ile magnezyum desteği sağlamak mümkün.

Açlık krizleri ve bastırılamayan iştah

beslenme yetersizliği

Yediklerinize karşı iştahınız asla azalmıyor, hiçbir öğünde size bir tek tabak yetmiyorsa aldığınız karbonhidrat miktarını gözden geçirmenizde fayda var. Canınız sık sık farklı yiyecekler istiyorsa krom minerali eksikliği yaşıyor olmanız da muhtemel. Vücudun kan şekerini dengede tutan krom, karbonhidrata olan ihtiyacınızı arttırıyor. Maya içeren besinleri gün içerisindeki öğünlere bölerek tüketmek krom eksikliği için çözüm olabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Evinizi En Doğal Şekilde Kışa Hazırlayın ile evinizi doğal yollardan kışa hazırlamanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir