Anasayfa / Veganlara Özel / Vegan Beslenmenin Çocuklarımız için Faydaları ve Zararları Nedir?

Vegan Beslenmenin Çocuklarımız için Faydaları ve Zararları Nedir?

Merak edilen bir sağlık başlığı: çocuklarda vegan beslenme

Yaşamlarında vegan beslenme kurallarını takip eden anne babalar faydalarını bildiği bu beslenme şeklinin çocuklarına da uygulanıp uygulanamayacağını, vegan olmak için herhangi bir yaş sınırı bulunup bulunmadığını merak ediyor. Hayvan haklarından bitkisel beslenmeyi odak almanın faydalarına kadar vegan beslenme konusunda çocuklarını bilinçlendirmek isteyen ebeveynlere yardımcı oluyor ve çocuklarda vegan beslenme felsefesinin eksileri ile artılarını ortaya koyuyoruz.

Hamilelikle başlıyor

İlk olarak çocuklar için vegan beslenme hakkındaki soru işaretleri anne karnında başlıyor. Hamilelik süreci boyunca tüm anne adayları yani dolayısıyla bebeklerin potasyum, vitamin, kalsiyum, protein gibi önemli yapı taşlarını düzenli ve yeterli miktarda alması gerekiyor. Anne karnında büyümesi tamamlanmayan bebeğin organ oluşumunda bu bileşenlerin önemi yadsınamaz şekilde büyük.

çocuklarda vegan beslenme

A, D , E ve K vitaminleri gibi yağ içerisinde çözünen vitaminlerin genelde hayvansal besinlerden elde ediliyor olduğu bilinen bir gerçek. Ancak veganlar için bu vitaminleri temin etmenin bir diğer yolu da marul gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmekten geçiyor. Yani önemli olan besin grubuna değil, yenen besinler ile nelerin karşılandığı oluyor. Anne adayının bilinçli beslenmesi, kendisi için önerilen besin programını takip etmesi, mineral, vitamin ve protein alımına düzenli bir şekilde özen göstermesi sağlıklı bir beslenme için yeterli görülüyor.

Okul dönemi ile devam ediyor

Bebeğiniz büyüyüp de okul çağına geldiğinde ise vegan ebeveynler için besin seçimi konusu bir sorun olmaktan çıkıyor denebilir. Çünkü çocuklar doğası gereği ilerleyen yıllarda et yememeye meyilli olsa dahi yumurta ya da peynir gibi hayvansal kaynaklı ürünleri tüketmeyi tercih edebiliyor ve bu dönemlerde ebeveynlerin çocuklarını seçimleri konusunda özgür bırakmayı tercih ettiği görülüyor.

çocuklarda vegan beslenme

Çocuklar vegan beslenmeyi tercih ettiği ve tüm bilinci kazandığı takdirde ebeveynlerin yine de özneli şekilde hazırlanmış bir program oluşturmaları öneriliyor. Çocuklar her ne kadar bu konuda tüm bilgilere sahip olsalar da yaşı gereği birtakım beslenme sıkıntıları çekebiliyor ve yanlış beslenmeye yönelebiliyor. Ailelerin bu süreci takibinin önemi ise tam da bu anlarda devreye giriyor. Demir ve B12 vitamini yeterli alan çocuklarda vitamin, mineral ve protein desteğinin doğal besinlerle de sağlanması üzerine veganlığın tercih edilmesi için bir engel olmadığı görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Sıcaklar Bastırıyor: En Doğalından Ev Yapımı Şeftalili Buzlu Çay Yapıyoruz ile ev yapımı doğal şeftalili buzlu çay tarifini öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir