Anasayfa / Beslenme / Doğal Şeker ve İşlenmiş Şeker Arasındaki Farkları Biliyor musunuz?

Doğal Şeker ve İşlenmiş Şeker Arasındaki Farkları Biliyor musunuz?

Doğal şeker mi işlenmiş şeker mi?

Şekerin türü ne olursa olsun fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Şekersiz adı altında satılan diyet ürünlerin dahi yoğun miktarda şeker içerebildiği beslenme şartlarında ne yazık ki hepimiz aynı tehdidin altında kalıyoruz. Peki her şekeri bir tutmak doğru mu yoksa daha iyi bir alternatif mevcut mu? İşte işlenmiş şeker ve doğal şeker arasındaki bilmeniz gereken farklılıklar…

Nedir, ne değildir?

Her ne kadar her şeker türünü bir tutsak da doğal şekerin bulunduğu besinlerin başında meyve ve sebze gibi faydalı gıdaların geldiğini bilmek gerekiyor. Glikoz, laktoz ve fruktoz doğal şekerler arasında yer alırken çok daha ucuza mal edilebilen ve sanayide kolayca üretilen sükroz, glikoz şurubu ve yapay tatlandırıcılar ise yapay şekerler arasında yer alıyor.

doğal şeker

Bal ya da agave gibi tatlandırıcıların masum olduğu iddia edilse de aslında çayınıza bu sanayi ürünlerini koymak  ve küp şeker koymak arasında pek fark yok. Elbette organik ürünler bu konuda da farkını gösteriyor.

Doğal olarak üretilen ve tüketilen meyve ve sebzelerin içerisinde hali hazırda yeterli oranda şeker mevcut. Ancak bunları da sağlıklı şekilde tüketmek adına organik meyve tüketimine özen göstermek gerekiyor.

Zararları ile gelen farkları

Vücudunuza şeker almak her ne olursa olsun fazladan enerji almak demek. Ancak meyve ve sebzeler ile alınan doğal şeker sayesinde gün boyunca tokluğunuzu korumanız, lifli içerik sayesinde vücudun ihtiyacı olan diğer kaynakları almış olmanız ve de kan şekeriniz yavaşça yükseleceği için insülin direnci yaşamadan enerjinizi arttırmanız mümkün. Oysa işlenmiş şekerlere bakıldığında ise bunların birçoğunun içeriği genel itibari ile zararlı yapı taşlarından oluşan besinler olduğunu, bu ürünlerin içerisindeki yapay şekerin direkt olarak yağa dönüştürülerek depo edileceğini söylemek mümkün.

doğal şeker

Sistemik etkilerine bakıldığında ise yapay tatlandırıcıların zararları saymakla bitmiyor. Öncelikle diyabet gibi hastalıklarda tercih edilen bu şekerler aslında karaciğer için büyük bir risk kaynağı. Aynı zamanda beynin düzenli fonksiyonlara sahip olması açısından doğal şeker kullanımına ihtiyacı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

 

Bir önceki yazımız olan Şehirden Doğaya Kaçmanızın Vakti Geldi: Şehirler Ruh Sağlığını Bozuyor! ile şehirde yaşamın yol açtığı psikolojik rahatsızlıkları öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir