Anasayfa / Organik / Bu Önerilerle Mutfakta Enerji Tasarrufu Sağlayın

Bu Önerilerle Mutfakta Enerji Tasarrufu Sağlayın

Enerji tasarrufu için işe mutfaktan başlayın

Gündelik olarak tüketmekte olduğumu yiyeceklerin arkasında aslında büyük bir enerji tüketimi yatıyor. Gıdaların tarlalardaki yetiştirilme sürecinden nakliyesine, işlenmesinden paketlere ayrılmasına ve en sonunda saklanarak sizlere gelmesine kadar ciddi bir enerji sarfiyatı söz konusu. Ancak siz de hem kendi bütçeniz, hem doğallık, hem de yeşili korumak adına enerji tasarrufu için mutfakta kolları sıvayabilirsiniz. Küçük öneriler ile hayatınızı ve mutfağınızı daha yeşil kılmak mümkün.

Plan yapın

Baklagil gibi uzun sürede pişen sert gıdaları yemeğe daha kısa sürede hazır edebilmek adına öncesinde su içerisinde bekletin. Bazı durumlarda yaklaşık 1 saat kadar bekletmenizin yeterli olacağı bu besin grubunun genelini tüm gece boyunca sıcak suda bekletmek pişirme süresinde büyük kısalmalar sağlıyor.

 

 

Önceden buzunu çözün

Buzluktan çıkardığınız ürünler ile yemek yapacaksanız bu işi son dakikaya bırakmayın. Sabah saatlerinde hangi malzemeleri kullanacaksanız onları buzdolabının altına ya da tezgaha çıkarın ve önceden çözünmelerini sağlayın.

Kapılar kapalı

Buzdolabının kapağını açıp içerisindekelere göz atmak özellikle akşam kaçamaklarını sevenler için bir alışkanlık. Ancak buzdolabınızda neler olduğunu az çok aklınızda tutmaya çalışın ve enerjiden tasarruf etmek için bu hataya düşmeyin. Buzdolaplarının kapısını kapamayı unutmayın.

enerji tasarrufu

 

Bilinçli saklama

Acı sos ya da farklı baharat gibi elinizin altında durmasını istediğiniz ancak sık kullanmadığınız ürünleri buzdolabında saklıyor olabilirsiniz. Ancak birçok sosun dış ortamda durmasında sakınca yoktur ve buzdolabı için fazladan soğutma gücü anlamına gelir.

Küçük küçük parçalar

Sebze yemekleri ya da et yemekleri gibi ana malzemesi tek olan yemeklerinizde bu malzemeyi küçük küçük doğrayın. Lezzeti aynı olsa da pişme süresi çok daha kısa olacaktır.

enerji tasarrufu

Akıllı ürün seçimi

Uzun sürede pişecek ürünleriniz için düdüklü tencere edinin ve pişirme süresini yarıdan da daha aza düşürün. Diğer tüm yemeklerinizde kullanabileceğiniz ısıyı muhafaza eden tencere ve tavalardan da edinebilirsiniz.

Enerji için sabır

Pişirdiğiniz yemekleri hemen buzdolabına yerleştirmeyin. Bu hata buzdolabınızı soğutma sağlarken oldukça yoracağı gibi diğer ürünlerde bozulmaya da yol açabilir. Bunun yerine koyacağınız ürünlerin iyice ılımasını bekleyin.

 

Bir önceki yazımız olan Spor Keyfinizi Organik Giyim Tamamlasın ile polyester spor giyimin zararlarını ve neleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (2)

Mutfakta Organik Ürünlere Yer Açmanız İçin Nedenler

Dünya nüfusunun artması çevresel faktörlerin değişimi ve kaynakların aynı kalması ve hızla tükenmesi yiyecek içecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir