Anasayfa / Organik / Halı ve Koltukları Kışa Hazırlamanın En Doğal Yolları

Halı ve Koltukları Kışa Hazırlamanın En Doğal Yolları

Kış için halı temizliği ve en doğal ipuçları

Kış gelip kapıyı çalmadan önce senenin tüm kirlerinden arınmak ve evinizi soğuk günlerde kapalı kalmaya hazırlamak için bahar ayları en ideal zamanlardır. Kış boyunca evi saran kir, toz ve akarlar hem sizin hem ailenizin sağlığını etkileyebilir. Ancak nezle, grip, bronşit ve öksürük gibi sorunlar için alerjik faktörleri ortadan kaldırmanın yolunu bilmeniz yeterli. Halı temizliği ve koltuk temizliği için kolayca uygulayabileceğiniz doğal temizlik yöntemleri ile karşınızdayız.

Evinizde gözle görülmeyen binlerce akar böcek ya da mikroorganizma barınmaktadır. Bu canlıların size zarar vermek için sığındıkları yerlerin başında ise halı ve koltuklar gelir. Halılarınızı yıkamak için farklı deterjanlar kullanmak kısa yoldan bir çözüm gibi gelebilir. Oysa bu deterjanların doğal olanlarını seçmemek genel olarak bu tarz ürünlerde kullanılan perkloroetilen adlı maddeye maruz kalmanıza yol açabilir. Bu maddenin havaya verdiği gazlar ise büyük küçük herkesi etkilemekle birlikte uyku, yorgunluk, iştah kesilmesi, baş dönmesi ve algı kaybına neden olabilir. Ayrıca çocuklu aileler için bu gibi ürünlerin tek başına sağlayabileceği temizlik yeterli değildir. Özellikle açık renklerdeki halılar için bu eksik temizlik hatalarının yarattığı görünüm daha da rahatsız edicidir.

halı temizliği

 

Peki zararları ve nedenleri ile halı ve koltuk temizliğini öğrendiğimize göre bu temizliği nasıl yapmamız gerektiğine göz atalım.

İlk adım süpürme

Halı ve koltukları silmeden öncesinde su ya da süpürge ile hem düz hem de ters yönde süpürün. Burada işin püf noktası hepa filtreli süpürge kullanmak olacaktır. Çünkü düz süpürgeler hem çekiş gücü açısından yetersiz kalır hem de çektiği tozun bir kısmını havaya bırakır.

 

Havalandırın

Mevsim ne olursa olsun evinizin havalanmasına fırsat verin. Taze hava ve güneş ışığının görünmeyen canlıları öldürmek için en basit ancak en etkili yol olduğunu hatırlatmak isteriz. Evinizi sadece 10 dakika havalandırmak bile bunu her gün yaptığınızda etkili olacaktır. Temiz havaya destek için yeşil bitkiler edinebilirsiniz.

halı temizliği

Silme aşaması

Halı ve koltukları silmek için nemli bir bez ve herhangi bir döşeme silme ürünü yeterli. Ancak kullandığınız ürünün organik içeriğe ve çocuklara uygun olmasına mutlaka dikkat edin, etiketini okumadığınız ürünler ile evinizi temizlemeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Sonbaharda Bağışıklığınızı Arttırmanız için Beslenmenize Mutlaka Eklemeniz Gerekenler ile bağışıklığı kuvvetlendiren besin önerilerini öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (2)

Mutfakta Organik Ürünlere Yer Açmanız İçin Nedenler

Dünya nüfusunun artması çevresel faktörlerin değişimi ve kaynakların aynı kalması ve hızla tükenmesi yiyecek içecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir