Anasayfa / Organik / Her Organik Tarım Yapıyorum Diyene Aldanmayın
organik-tarım-organikciyizbiz (16)

Her Organik Tarım Yapıyorum Diyene Aldanmayın

org-tarim-ilkeleri (2)Organik tarım doğal dengeyi korumaya yönelik, insana ve çevreye dost, sentetik kimyasal ilaçların ve gübrelerin kullanılmadığı her aşamasında yoğun bir şekilde kontrolün sağlandığı bir üretim şeklidir.

 

Organik tarımda doğallığı ile ortamı tahrip etmeden insanlarda olumsuz yan etkilere neden olmayacak şekilde sebze, meyve, bitkisel ve hayvansal ürünler elde edilmektedir. Organik tarım sistemi çağdaş tarım teknolojisinin varlığını inkar etmemektedir. Organik tarım hiçbir kimyasal ilaç veya gübre kullanılmadan yapılan tarım anlamına da gelmemektedir.

Organik tarım geleneksel tarım ile karşılaştırıldığında daha az tarımsal girdilerin kullanıldığı fakat daha çok biyolojik ilimlerin yer aldığı alternatif bir tarım sistemidir. Organik tarımı her ülke hatta her bölge kendi koşullarına göre uygulamalıdır. Organik tarım her çiftçinin kendi olanaklarından en üst düzeyde yararlanmasını ve en az girdi kullanılmasını amaçlamaktadır.

organik-tarım-organikciyizbiz (7)
Organik tarımda farklı bitkisel ve hayvansal ürünler için farklı üretim yöntemleri bulunmaktadır. Tarımsal üretimle ortaya çıkan ve yakın çevreden sağlanan tüm ham maddelerin diğer işletme girdilerinin çevreyi tehdit eden her türlü etkisi azaltılmalı veya bunlardan tamamen vazgeçilmelidir. Tekrardan iyileştirilmesi ve içindeki organizmaların korunması, beslenmesi sağlanmalı, toprak sömürülmemeli ve doğal verimlilik arttırılmalıdır.
Bitkilerin hastalıklar ve zararlılara karşı direnci ek desteklemeler ile arttırılmalıdır. Bitki tür ve seçiminde üretim yapılacak yerin organik koşulları da dikkate alınmalıdır. Çevre dostum tarım üretim yöntemi olan organik tarımda hiçbir şekilde izin verilmeyen yapay kimyasal gübre, ilaç veya hormon kullanılmamaktadır. Organik tarımda ürün miktarı değil kalite önceliktedir.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Tarımda Durdurulamayan Artış başlıklı makalemizde Organik Tarım Artışı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir