Anasayfa / Beslenme / ”Neden Kilo Veremiyorum?” Sorusuna Çözüm Birlikte Buluyoruz

”Neden Kilo Veremiyorum?” Sorusuna Çözüm Birlikte Buluyoruz

”Kilo veremiyorum” diyenleri  buraya alalım

Her şeyi, duyduğunuz ya da tavsiye aldığınız her yöntemi deniyor ancak hala ”kilo veremiyorum” diyorsanız o zaman bir yerlerde bir yanlış yapıyor olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Diyete başlamak için motivasyonu kırılanlardan kilo veremediği için sporunu bırakanlara kadar birçok kişinin ortak sorunu olan kilo verememe için sizlere özel çözüm önerileri ile karşınızdayız.

Nerede yanlış yapıyoruz?

-Hormonal sorunlar diyet ve spor yapmasına karşın kilo veremeyen kişilerin en yaygın sorunlarından. Eğer her sağlıklı yolu denemenize rağmen kilo veremediğinizi düşünüyorsanız mutlaka tiroit bezlerini ve insülin seviyesini kontrol ettirin. İnsülin bozukluğu kan şekerini, tiroit hormonu ise kilo vermeyi etkilemektedir.

kilo veremiyorum

-Az yemenin kilo vermenin sırrı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yetersiz beslenme sonucu mineral ve vitamin yetersizliği yaşamanız kilo verememenizin asıl nedeni olabilir. Herhangi bir diyete başlamadan önce özellikle demir, çinko, selenyum ile B12 ve D vitamini değerlerinizi ölçtürün.

 

-Aslında az ya da sağlıklı yediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak siz hesaplamadığınız zamanlarda yaktığınız ve aldığınız kaloriler denk gelmiyor olabilir. Belki de çok spor yaptığınız bir gün fark etmeden daha çok acıkarak daha çok yediniz. Harcanan ve gün içinde alınan kalori değerlerini incelemeyi deneyebilirsiniz.

-Karbonhidrat, yağ ve protein… Üçü de birbirinden önemli enerji kaynakları. Ancak bunlardan herhangi birini diğerlerine oranla fazla almak ve günlük ihtiyaçlarınızın dışına çıkmak kilo almanızla sonuçlanabilir.

-Diyetinizde yaptığınız küçük kaçamakları normal, hatta ödül olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak vücudunuzun alışma sürecinde uzak tutmanız gereken bir yiyeceği almak metabolizmada duraksamalar ve kilo verme sürecinin geçici olarak yavaşlamasına neden olabilir. Masum sandığınız kaçamakları tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

kilo veremiyorum

–  Stresli bir yaşamınız varsa ya da uyku düzeniniz bozuksa kilo vermeniz oldukça zorlaşacaktır. Metabolizma ancak dinlenerek daha verimli çalışabilir ve basitçe düşündüğünüzde stresin ya da yorgunluğun bu açıdan zararlarını tahmin etmek zor değil.

-Öğün atlamak ya da yeterli su içmemek ise klasik birer tahmin olduğu gibi aslında birçok kişinin es geçtiği önemli hatalardan.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kepek Sorununu Kafanızdan Atmanızı Sağlayacak Bitkisel Saç Kremi Tarifi ile kepek sorununa özel ev yapımı organik saç kremi tarifimizi öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir