Anasayfa / Beslenme / Kimyonun Muhtemelen Daha Önce Tahmin Bile Etmediğiniz Faydaları

Kimyonun Muhtemelen Daha Önce Tahmin Bile Etmediğiniz Faydaları

Kimyonun faydaları ile gelen şifa

Maydanozgiller ailesinin evlerimizde en çok kullandığımız üyesi olan kimyonun faydaları saymakla bitmiyor. Organik tüketildiği takdirde bünyeye adeta bir ilaç gibi gelen kimyon aslında mutfaklarımızda lezzet için de gizli silahımız olarak hiç eksik olmuyor. Tarihten bu yana bilinen en eski baharat aromalarının başında gelen kimyon en çok Çin ve Hindistan gibi uzak Asya ülkelerinde üretiliyor. Bu ülkelerin sağlık konusunda beslenmeye ne denli dikkat ettiği düşünüldüğünde kimyon kullanımının bir geleneğe dönüştüğüne de şaşırmamak gerekiyor. Ülkemizde ise Doğu Anadolu ve Akdeniz’in üretim alanı olarak seçildiği kimyon, tüm faydaları ile karşınızda.

 

Kimyonun bünyeye faydaları

  • Kimyon sinir sistemi için bir uyarıcıdır. Yapay ürünler ile enerjisini kaybeden ve metabolik dengesi bozulan bünyemiz için kimyo tüketimi canlandırıcı bir etki yaratır.
  • Mide sorunları yaşayanların sınırlar dahilinde tükettiğinde büyük faydasını göreceği kimyon, mide için yatıştırıcı göreve sahiptir. Yemeklerinizde kimyon kullanmaya başladığınızda önceden sizi rahatsız eden yemeklerin midenizde sorun yaratmadan kolayca yenebileceğini keşfedeceksiniz.

kimyonun faydaları

  • Özellikle karnabahar gibi gaz sorunu yaratması ile bilinen ve tüketilirken çekince oluşturan sebzelerin içerisine ekleyebileceğiniz kimyon, gaz sorununa çözüm sağlayacak, gaz üreten sebzelerin bu etkisini söndürecektir.
  • Eşsiz tadı ve aromatik kokusu ile dilerseniz salataları, dilerseniz zeytinyağlıları dilerseniz etleri renklendirmenize yarayan kimyon bu özel tadı ile iştah açıcı etki de yaratır.
  • Baş dönmesi sorunu yaşayanların kimyon tükettikleri takdirde bu şikayetlerinin son bulduğu gözlemlenmiştir.
  • Yeni annelere önerilen kimyon tüketimi sayesinde anne sütünün de üretimi desteklenir. Kadınlara olan faydası bununla da sınırlı kalmayan kimyon, adet döngüsünü de düzenleyicidir.

kimyonun faydaları

  • Metabolizma üzerinde dengeleyici bir etkiye sahip olan kimyon yüksek tansiyonu düşürürken süzülme üzerindeki etkisi ile idrar söktürücü olarak da kullanılabilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermek isteyenlerin diyet yemeklerinde rahatça kullanabileceği bitkilerin başında gelir.

Elbette kimyonun tüm bu faydalarını görebilmek adına kimyasal ya da yapay üretim koşullarından uzak, doğal şekilde yetiştirilen bitkilerden elde edilen kimyonu tüketmeye özen göstermeniz oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Cinsel Yaşamın Sırrı Organikte Saklı ile sağlıklı cinsel yaşam için tüketmeniz gereken organik ürünleri öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir