Anasayfa / Beslenme / Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır?

Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki bu vazgeçilmez yerini doyum olmaz tadının yanı sıra faydalarına da borçlu olan organik domates, uzmanların yaptığı araştırmalara göre içeriğindeki likopen maddesi sayesinde mucize etkiler doğurabiliyor. Kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlemek için tercih edilen organik domatesler cilt sorunları için de adeta bir zırh gibi bizleri koruyor. Peki domatesi bu kadar özel kılan likopen nedir ve faydaları nelerdir?

Domatesin içindeki sır

Domatesi sağlığını düşünen kişiler için bu denli özel kılan bir madde olan likopen, zaten bol miktarda vitamin ve mineral içeren organik domatesleri daha da önemli yapıyor. Diğer sebze ve meyvelerden vitamin ve mineralleri almak mümkün olsa da domatesi kendine has kılan yalnızca muhteşem ve taze tadı değil, likopen içermesinin sunduğu faydalar da oluyor.

Peki bu likopen dediğimiz madde nedir?

likopen nedir

Isıl işlemlere tabi tutulduğunda görülmesi daha da kolaylaşan bir madde olan likopen, sonuç olarak domatesi salça haline getirdiğimiz takdirde daha da çok artarak alınabiliyor. Isı likopen salgısını açığa çıkarırken, bu madde ile hücrelerin hem yenilenmesi hem de onarılması sağlanıyor. İnsan vücudunun ne yazık ki üretemediği bu mucizevi madde ancak domatesler doğal koşullarda ve kendi ortamında üretildiği zaman elde edilebiliyor. Tahmin edilebileceği gibi bu durum da organik ürünler tüketmek konusunda gösterilmesi gereken hassasiyeti ön plana çıkarıyor.

likopen nedir

Domatesin size sunacağı mineral, vitamin ve likopenin ek faydalarını alabilmek adına katkı ya da kimyasal gibi zararlı etmenlerden uzak tutulan, insan sağlığı için son derece riskli olan hormonsal maddelerin kullanılmadığı domateslerin tüketilmesi oldukça önemli. Bu bahsedilen durum ise yalnızca organik domates almak ile sağlanabilen bir durum. Organik şekilde yani doğal ve katkısız olarak yetiştirilen domatesler ile yalnızca daha sağlıklı yemekler yapma değil, salça ve sos gibi ürünleri de daha sağlıklı  hale getirmek mümkün.

Organik domateslerin faydaları arasında ise kanser ve benzeri hastalıkları önlemek, cilt problemlerini engellemek, grip ve nezleden korunmak, hücre yenilenmesi ile yaşlandırmayı geciktirmek, kolesterolü kontrol altına almak gibi birçok temel maddeyi saymak mümkün.

Bir önceki yazımız olan Organik Pul Biber ile Sağlığın En Lezzetli Halini Keşfedin ile en çok sevilen baharat olan pul biberi organik tüketmenin farkını ve faydalarını öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

organik kahvaltı

Mis Gibi Bir Köy Kahvaltısına Ne Dersiniz?

Organik kahvaltı tadını özleyenler buraya! Günümüzde herkes sağlığı için organik ürün arayışına giriyor ancak nereden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir