Anasayfa / Veganlara Özel / Neden Vegan Beslenme Tercih Edilmelidir?
vegan-beslenmenedir-organikciyizbiz (2)

Neden Vegan Beslenme Tercih Edilmelidir?

vegan-beslenmenedir-organikciyizbiz (5)Veganlık; hayvansal ve hayvansal türevli olan tüm besinlerden uzak durmayı seçerek; bitki, baklagil, tahıl, meyve ve sebze ile yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Sadece beslenme ile de sınırlı kalmayan veganlar giyim ve kozmetik ürünlerinde de hayvansal kaynaklı ürünleri kullanmayı reddetmektedirler.

Hayvansal gıdalarla beslenmenin hem hayvanlara hem de dönüşümlü olsa da doğaya zarar vermek olduğunu düşünen veganlar, hayvanların eziyet çekmemesi ve onlarında yaşamsal hakları olduğu görüşüyle bu tarz bir beslenme şekline karşı çıkmaktadırlar. Sanılanın aksine; vitamin, mineral ve doymuş-doymamış yağ asitleri sadece hayvansal gıda ve türevlerinden alınmamaktadır. Veganlar bu durumu bahane ederek bu şekilde bir beslenme şekli tercih eden kişileri uyarmaktadırlar. Zira bu bahsi geçen vitamin, mineral, doymuş- doymamış yağ asitleri; bitkisel besinlerden de rahatça elde edilebilmektedir.

vegan-beslenmenedir-organikciyizbiz (2)

Özellikle de insan vücudu için son derece önemli olan protein; kuruyemişlerden ve mercimek gibi baklagillerden kolaylıkla sağlanabilmektedir. Demir, potasyum gibi minerallerse; roka, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden vücuda alınabilmektedir. Vegan beslenmenin hayvanlara ve doğaya karşı bir saygı göstergesi olduğunu vurgulayan veganlar, insanları da bu bilince varmaya davet ediyorlar.

Vegan beslenmenin vücuda daha faydalı olduğunu savunan veganlar; aşırı hayvansal kaynaklı gıdalarla beslenmenin; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve çağımız hastalığı obeziteye neden olduğunu vurguluyorlar. Oysaki bunun yerine bitkilerle, tahıllarla, baklagillerle yaşam sürdürmenin daha sağlıklı olduğunu ve olması gerekenin de bu olduğunu belirtiyorlar.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Zeytin İle Normal Zeytin Arasındaki Fark başlıklı makalemizde Organik Zeytin İle Normal Zeytin hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir