Anasayfa / Organik / Organik Bal Hakkında Bilmeniz Gerekenler
organik-bal1

Organik Bal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

bal4

Organik bal ile içeriğiyle oynanmış bal arasındaki farkı anlamak çok zordur. Saf bal işlemlerden geçerken de anlaşılmaz. Ama yine de insanlara organik diye sunulur ve insanlarda organik bal yediklerini sanmaktadırlar. En önemli besin kaynağı olan bal tüketilirken organiğini tüketmek önemlidir.

 

Organik Bal Nasıl Anlaşılır?

Organik bal doğru bir şekilde incelendiğinde kendisini çok iyi belli eder. Organik bal yöresine, türüne, mevsim şartlarına özgü rengi, kokusu, tadı ve kıvamı değişebilmektedir. Organik balın fiyatları, yapay balların fiyatlarına oranla daha yüksek fiyatlıdır.

 

Organik bal kokusuyla özeldir ve kendisini belli eder. Kokusu esans gibidir ve ekili kokar. Gerçek bal daha koyu kıvamdadır. Organik olduğu için tadı da aşırı şekerli değildir. Glikozlu ballar açık renkte olur ama organik ballar daha çok hafif kırmızı ve sarı, buzlu cam şeklindedir. Gerçek bal çiçeklerin isimlerine göre de değişmektedir. Balı kendinizde test ederek gerçek mi, değil mi anlayabilirsiniz. Ateş ile yakarak balın organikliğini anlayabilir ve güvenle alabilirsiniz. Hakiki bal ateşte hızlı erimez, karışımlı bal ise çabuk erir.

Gerçek bal, tüketirken dikkatli bakarsanız iplik gibi olur. Çocuklar için tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Küçük yaştaki çocukların gelişimi için kahvaltının vazgeçilmezidir. Bal birçok hastalık için de kullanılır. Hastalıkların şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Kahvaltı masasının vazgeçilmezidir. Organik balı mumlu haliyle yani çıta bal olarak tüketmek daha iyidir.

bal-organik2

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir