Anasayfa / Organik / Mutfakta Kendi Organik ve Yenebilir Boyalarımızı Yapıyoruz

Mutfakta Kendi Organik ve Yenebilir Boyalarımızı Yapıyoruz

Organik boya yapıyoruz!

Mutfağınızda bulunan ürünler ile yapabileceklerinizin neredeyse sınırı yok diyebiliriz. Öyle ki içeriği ve üretim yöntemleri ile ne kadar korkutsa da hemen hemen her atıştırmalık ve hazır ürünün içerisinde bulunan renklendiricilerden kurtulmak için kendi organik boya üretiminizi yapabilirsiniz. İşte karşınızda en temel malzemeler ile kolayca yenebilir boya tarifleri:

Kahverengi için avokado

Farklı yenebilir boyalar için farklı bitki kısımlarını kullanacağız; kimisinin köklerini kimisinin meyvesini. Ancak orta tonlarda bir kahverengi elde etmek için tüm ihtiyacımız avokadonun yaprağı olabilir. Bu konuda not düşmemiz gereken bir nokta da hazırlanma sürecindeki renk değişimi. Boyanızı tarifimize göre hazırlarken ilk başlarda biraz açık bir rengi olsa da doğru şekilde konsantrasyonu sağlandığı zaman koyulaşacaktır.

organik boya

4 – 5 tane avokadonun dış kabuğunu yaprakları ile birlikte 2 bardak su içerisinde kaynatın. 45 dakika kaynatıp sonra soğuttuğunuz suyu dinlendirin ve sonucunda yaklaşık 1 bardak kadar boya elde edeceksiniz.

 

Sarı için soğan

 

Turuncu ya da sarı gibi canlı renkler için ise 1 su bardağının içerisine aldığı kadar soğan kabuğunu sıkıştırarak doldurun. Sonrasında bu kabukları 2 bardak kadar su ile 20 dakika boyunca kaynatın. Soğan kabuklarının kaynama boyunca rengini vererek şeffaflaştığını göreceksiniz. Ancak çok fazla kaynatıp sarı mutfak boyasının renginin kararmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kırmızı için nar

Büyük bir narı alın ve soyun. Kabuklarını 1,5 su bardağı su ile birlikte yarım saat kaynatın. Sonucunda yarın fincan capcanlı rengi olan bir organik mutfak boyası elde edeceksiniz. Ancak bu konuda dikkat, başlangıcında hafif soluk bir kahverengini andıran bu renk biraz dinlenip bekleyince parlak bir magenta rengi alır. Kabuğun asıl rengini verebilmesi için kabuk gevşemeden hemen tazeyken pişirilmelidir.

organik boya

Bu örneklerden yola çıkarak siz de kendi boyalarınızı deneyebilir; doğal bir yeşil için ıspanağı, parlak bir turuncu için portakal kabuğunu, iştah açan morlar için ahududu ya da böğürtlenleri aynı yöntemler ile boyaya dönüştürmede kullanabilirsiniz. İlk denemelerinizde kıvam ya da renk tutturmada başarısız olabilirsiniz, ancak tarifi yanlış uyguladığınızı düşünmeden önce kullandığınız bitkilerin doğallık ve organikliğinden de emin olmanız gereklidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Doğal Bir Mucize: Aromaterapiyi Keşfetme Vakti ile aromaterapi ile doğal tedavi ve rahatlama yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (2)

Mutfakta Organik Ürünlere Yer Açmanız İçin Nedenler

Dünya nüfusunun artması çevresel faktörlerin değişimi ve kaynakların aynı kalması ve hızla tükenmesi yiyecek içecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir