Anasayfa / Moda / Organik Çamaşır Deterjanları
malzeme2

Organik Çamaşır Deterjanları

ev-temizligi1 (1)Temizlik kavramı her ne kadar genel bir ifade olsa da zamana, mekâna, kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Teknolojinin de gelişmesi ile eski temizlik alışkanlıkları tamamen değişmiş durumda.

Eski moda çalı süpürgeleriyle evler süpürülmüyor, arap sabunları ile halılar fırçalanmıyor ya da çamaşırlar elde çitilenerek yıkanmıyor.

Günümüzde neredeyse temizlik işleminin tamamı makinelere devredilmiş bir vaziyette. Fakat evimizi, kıyafetlerimizi ya da eşyalarımız yıkarken kendi vücudumuzu ve doğayı ne kadar kirlettiğimizin farkında olmuyoruz. Günümüzde üretilen deterjanlar yalnızca daha fazla temizliğe odaklı olarak üretiliyor. Ancak bu üretim sırasında içine katınla kimyasal maddelerin vücuda olan zararları göz ardı ediliyor. Fırınları ve tuvaletleri temizlemek için asitler, banyonun temizlenmesi için fenol, mobilyaların cilalanması işlemi için damıtışmış petrol, çamaşırlarımızı daha beyaz hala getirmek için klor gibi birçok ağır kimyasal maddeyi sıklıkla kullanıyoruz. Bu maddelerde ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor.

Temizliği yaparken hem kendimizi hem de çevreyi korumak adına yapılabilecek birçok işlem bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki organik temizlik ürünleri kullanmak. Çok ağır kimyasal maddeler yerine tamamen bitkisel ve doğal malzemeler kullanılarak üretilen temizlik malzemeleri hiçbir sağlık tehdidi oluşturmuyor. Özellikle kalabalık ailelerde birkaç günde bir yapılması gereken çamaşır yıkama işleminde kullanılan malzemelerin seçimi büyük bir önem taşıyor. Organik çamaşır deterjanları tercihi verilebilecek en doğru karardır. Çünkü bunlar yerine kullandığımız kimyasal maddeler her ne kadar elimizde yıkamadığımızdan ilk aşamada vücudumuza temas etmese de kıyafetlerin üzerine yapışarak giyildikten sonra vücutla teması sağlanıyor. Bu ağır kimyasallar vücuda temas ettiğinde çeşitli tahrişlere ve kızarıklıklara sebep olabiliyor. İlk etapta kıyafetin kumaşının türünden kaynaklandığı düşünülen bu tahrişlere aslında kimyasallar maddeler sebep olmaktadır. Daha beyaz ya da daha temiz bir kıyafete sahip olmak adına sağlığımızdan vazgeçmek hiç doğru bir karar olmayacaktı. Bu sebeple organik çamaşır deterjanları kullanımı bu aşamada en etkili çözümdür.

Bu çamaşır deterjanları üretilirken yalnızca bitkisel ürünler kullanılır. Bu bitkisel ürünlerin yetiştirilmesinde dahi herhangi bir kimyasal madde kullanılmaz. Bu sebeple tamamen organik olan bu ürünler sağlığımız içinde hiçbir tehdit oluşturmazlar.

 

Sağlıklı Bir Yaşam Dileğiyle…

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir