Anasayfa / Moda / Ülkemizde Üretim Yapan 6 Farklı Sürdürülebilir Moda Devi

Ülkemizde Üretim Yapan 6 Farklı Sürdürülebilir Moda Devi

Organik giyim markaları alanında fark yaratıyor

Organik kelimesini hayatının her alanına yerleştirmek isteyen doğa severler için modanın birçok farklı ismi farklı tasarımları ile hizmet sunmaya devam ediyor. Bazıları organik giyim markalarının yalnızca yurtdışı üretimi olduğunu düşünse de aslında Türkiye’de de organik giyim markaları son dönemde yıldızı parlayan çalışmalara imza atıyor. Doğa konusunda faydalı ve bilinçli tercihler yapmak için bu markaları bir kenara not etmeniz etkili olabilir.

Kadın girişimcilerin genelde ağırlıkta olduğu organik giysi markalarını tercih etmenin yanı sıra yine doğal olanı desteklemek için yapabileceğiniz farklı yöntemler de mevcut. Polyester içeren giysileri tercih etmemek, uzun süreli kullanabileceğiniz az sayıda giysiye öncelik vermek ve en önemlisi etiketlerini okuyarak giysi alışverişi yapmak bu alanda akla gelen ilk kurallardan.

Restore Jeans

organik giyim markaları

Kendilerini kendi ağızlarından dinlediğimizde kolay ve hızlı tüketilen moda anlayışına karşın zamanı olmayan bir giyim fikri ile kullanılmış kotların rahatlığını modası geçmeyen renk ve desenler ile birleştiren Restore Jeans, kişiye özel tasarım ile geleneksel el işçiliğini de birleştirmesi ile organik giyimin ülkemizde öncü isimlerinden.

 

Satsuma

2013 senesinde Ege Bölgesi içerisinde Özge Horasan tarafından kurulmuş olan Satsuma geleneksel ve doğal yöntemler ile boyanan giyim ürünleri sunan bir marka. Doğa ile uyum içerisinde olmasının yanı sıra su ve enerji tüketimine dikkat çekmek için 2016 senesinden itibaren soğuk boyama tekniği kullanmaya başlayan üreticiler, ”sorumlu giyinme” mottosunu takip ediyor.

Kapbula

organik giyim markaları

Bir anne adayı ve plaza çalışanı olmanın verdiği ilham ile ortaya çıkan organik bebek giyim markası Kapbula, İstanbul’da 2015 senesinde başlayan macerasını şimdilerde ülke dışına kadar taşımış durumda. Çevresel konulara olduğu gibi yerel üretime ve kadınlara da destek veren markanın farklı çalışmaları mevcut.

 Reflect

Modayı sosyal bir etki için bir araç olarak gördüklerini iddia eden Reflect markasının odağında insan ögesi yer alıyor. Her koleksiyonunda farklı bir sosyal konuya değinen marka bu soruna maruz kalan kişiler ile sanatsal terapiler yapıyor, onların hikayesini moda tasarımlarına dönüştürüyor.

Heliotropic

Aslı Smith ve Begüm Cana Özgür tarafından kurulmuş olan marka ismini Latinca bir kelime olan Heliotrope yani Güneşe bakan bitkilerden alıyor. Tekstil için kullanılan ürünlerin doğal aşamalarını takip eden çalışmalar yapan markanın doğal boyama, ekolojik baskı, blok baskı, indigo boyama ve shibori boyama gibi birçok farklı teknik kullandığını görüyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Yüksek Miktarda Lif İçerdiğini Bilmeniz Gereken 10 Önemli Besin ile lif içeriği yüksek besinlerin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir