Anasayfa / Organik / Organik Muzun Besin Değerleri
organik-muz-organikciyizbiz (2)

Organik Muzun Besin Değerleri

organik-muz-organikciyizbiz (2)Hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan meyvelerden biri olan muz insan hayatı için oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

 

Birçok faydası olan ve bu faydaları insan vücuduna aksettiren meyvelerden biri olan muz kabuğu ve içi olmak üzere iki bölüme ayrılır içinin ve kabuğunun farklı farklı özellikleri olduğu düşünülürse mineral bakımında oldukça zengindir.

Sadece içiyle değil kabuğuyla da insan hayatına birçok konuda yardımcı olan muz kabuğu genel olarak yüzde bulunan lekeleri, siyah noktaları ve kırışıklıkları gidermek için kullanılır. Belirli bir mevsimi olmayan muzu her mevsim satışta görmek mümkündür.

organik-muz-organikciyizbiz (1)Organik Muzun Besin Değerleri Nelerdir?
Besin değeri olarak oldukça fazla olan muz içerisinde bol miktarda protein, karbonhidrat ve lif içerir. Şeker olarak Glikoz, laktoz, maltoz, galaktoz, sukroz, fruktoz ve nişasta şekerler içermektedir. Muzun içerisinde ayrıca A vitamini, C ve E vitaminleri, tiamin, niasin, folik asit, B12 vitamini, fosfor, demir, çinko, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısında oldukça zengin bir besindir. Genç, yaşlı ve çocuk ayrıt etmeksizin çok sevdiği meyvelerden olan muz orta boy olanlarda yaklaşık 100 kalori veya büyük boyda yaklaşık 125 kalori içermektedir.  Bu kadar minerali içerisinde bulunduran muz enerji açısından en büyük enerji kaynaklarından biridir.
Birçok hastalığa karşıda içerisindeki minerallerle karşı koyan organik muz sizleri çevrenizdeki virüslere karşı bir kalkanmış gibi korumaktadır. Bu kadar zengin mineralle içi dişi ayrı faydalı bir ürünü sizlerde çocuklarınıza yedirmelisiniz ve genellikle günde 1 adeti geçmemelidir.

 

Bir öncesi yazımız olan Tarımsal Ürünlerin İzlenebilirliği başlıklı makalemizde tarımsal ürünlerin süreçleri hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir