Anasayfa / Annelere Özel / Doğal ve Güvenilir Oyuncak Seçiminin Öneminin Farkında mısınız?

Doğal ve Güvenilir Oyuncak Seçiminin Öneminin Farkında mısınız?

Organik oyuncak seçimi ile sağlıklı nesiller

Oyun deyip geçiyoruz, oysaki çocukların hayatındaki en büyük etkinliğin oyunlar ve oyuncaklar ile vakit geçirmek olduğunu unutuyoruz. Güvenli ve organik oyuncak seçimi ise ebeveynler üstünde fazla durmasa da son zamanlarda daha sık gündeme geldiğini gördüğümüz bir konu. Artık küçük parçalı oyuncakların yarattığı boğulma riskinden çok daha büyük riskler ile karşı karşıya kalan çocuklarımız için en doğal oyuncakları seçme vakti.

İşte oyuncakları hem çocuklar hem de çevre için çok daha güvenilir kılacak birkaç küçük ipucu:

Malzeme seçimi

Oyuncakların doğal ve organik olması için elbette en önemli kriter malzeme seçimi. Cilasız ve boyasız masif ahşap ya da pamuk, keçe, yün gibi organik tekstil ürünlerden oluşan organik oyuncak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

organik oyuncak

Plastik oyuncaklardan tamamen uzak durmak zor gelebilir. Ancak siz yine de plastik tercihinizi minimuma indirgeyin, plastik almanız şartsa da nispeten daha az zararlı olan 2,3,4 ya da 5 numaralı plastikleri tercih edin. Oyuncağın altında yazması gereken bu numaralar eğer belirtilmemişse yetkili birine danışın.

Akıllı alışveriş

Oyuncak almasanız dahi çevrenizden gelen hediyeler, çocuğunuza muhtemelen tüm ömrü boyunca yetecek. Ancak siz illa ki seçiminizi kendiniz yapmak istiyorsanız da minimum alışveriş yapın. Çocuklar için heves ve isteklerin oldukça değişken olduğu oyun döneminde fazlaca oyuncak alarak yanlış tercihler yapma yanılgısına düşmek yerine çocuklarınızın oynamaktan vazgeçtiği oyuncaklarını kaldırın ve onları özlemesi için zaman tanıyın. Yeni oyuncak vakti geldiğinde eskileri tekrar ortaya çıkararak fazladan malzeme kullanımını minimuma düşürün.

organik oyuncak

Aldığınız ürünlerin mutlaka etiketlerini okuyun. Yerli üretim olanları seçmekle işe başlayın, hammadde, üretim koşulları gibi detayları mutlaka gözden geçirin ve doğru doğal oyuncakları seçtiğinizden emin olun.

Yaratıcı olun

Hem evinize menşeyinden emin olamadığınız oyuncaklar sokmamak, hem çocuklara doğal yoldan aktiviteler bulmak hem de israftan kaçınmak adına kendi oyuncaklarınızı yapmayı düşünebilirsiniz. Karton rulolardan eski kavanozlara kadar birçok atık malzeme evde oyuncak yapımı için ideal olabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan En Sağlıklı Tarif: Bu Kurabiyenin İçinde Un, Şeker Yok! ile şekersiz ve unsuz sağlıklı yulaf ezmeli kurabiye tarifimizi öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir