Anasayfa / Organik / Organik Salatalığın Faydaları ve Besin Değerleri
salataliginfaydalari

Organik Salatalığın Faydaları ve Besin Değerleri

1394972504_xiyar4Salatalığın lezzetinin yanı sıra saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olduğu uzmanlar tarafından da kanıtlanmıştır. Öyle ki bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 

Organik salatalık içerisinde ki kükürt ile kanı temizlemesi, böbrekleri ve karaciğeri çalıştırıp idrar söktürücü görevi görmesi, idrarla birlikte vücuttaki asitleri de atması, ter bezlerini çalıştırması, öksürüğü dindirip ateşi düşürmesi, susuzluğu gidermesi, vücuda dinçlik vermesidir.  Bunların yanında cilt için de oldukça fazla faydası vardır ve gereklidir. Ciltteki lekeleri yok eder, kırışıklıkları giderir, yaşlanmayı geciktirir, cildi yumuşatır, kirden arındırır ve rahatlatır. Bu yüzden tonik yerine kullanılması yaygındır, yatıştırıcı özelliği sayesinde yüz maskelerinde de sıklıkla tercih edilir.

salatalik_7İçerdiği Besin Değerleri: Örneğin 100 gr salatalıkta, 3,4 gr protein, 0,9 gr kalori, 0,5 gr yağ, 1 mgr kalsiyum, 6 mgr demir, 0,02 mgr A vitamini, 0,04 mgr B1 vitamini, 0,02 B2 vitamini, 0,042 mgr B3 vitamini, 11 mgr C vitamini bulunmaktadır.
Sindirimi ağır bir besin olduğu için mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar salatalığı haşlayarak yemelidir. Ve ya sağlık açısından sadece suyunu tüketmelidir. Her mevsim satılan bu besini alırken organik olmasına dikkat edilmelidir.

1394972504_xiyar4Organik Salatalığı Diğerlerinden Ayıran Faktörler Nelerdir?
Salatalık yaz kış market ve pazarlarda satışa sunulur. Fakat doğası gereği her mevsim aynı boyut ve tatta olması normal değildir. Sağlığınız için bu şekilde gördüğünüz vitaminsiz salatalıkları alıp tüketmemeniz önerilir. Parlaklığını kaybetmemesi için üzerlerine değişik maddeler ilave edip piyasaya o şekilde sürülen salatalıklardan uzak durmalısınız. Daha lezzetli olması organik olduğu anlamına gelemeyeceği gibi, yamuk veya çabuk çürümüş olması da organik değil anlamına gelmez. Bu faktör  besinden besine değişiklik gösterebilir. Fakat organik salatalıkta katkı maddesi kesinlikle bulunmaz. Bu sebeple olabildiğince doğal, yetiştirilip satılan yerlerden almanız önerilir.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Tarımın İlkeleri başlıklı makalemizde organik tarımın ilkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir