Anasayfa / Organik / Organik Tarım Artık Evlerde
patates-organikciyizbiz

Organik Tarım Artık Evlerde

patates-organikciyizbizEvlerimiz kapalı ve aydınlık mekanlar olduğundan dolayı aslında bir bakımdan sera gibi bir özellik taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

 

Isıtması ve pencereleri olduğundan dolayı özellikle kış aylarında evin içerisinde yaz aylarında ise balkonlarda veya pencerenin dış kısımlarında kendi evimizin ihtiyacı olan birçok sebzeyi yetiştirebiliriz. Sebze yetiştirmenin yanında özellikle büyük şehirlerde yeşillik ve topraktan uzak bulunulduğu için çocuklarımızın ellerinin toprağa değmesini bir bitkinin nasıl oluştuğunu görmesini sağlayabiliriz.

organik-gida-efsanesini

Birçok kişi evlerinde zaten çiçek gibi süs bitkileri yetiştirmekte onların bakımını sağlamaktadır. Mademki evlerimizde süs bitkisi yetiştirebiliyorsak niçin maydanoz, soğan, patates yetiştirmeyelim ki? Hem de birçok GDO’lu ürünün çarşı pazarlarda bulunduğunu bile bile…

Patates, maydanoz, soğan ve hemen hemen her bitki aslında birer tohumdur. Örneğin evimize aldığımız patates veya soğan bir süre sonra filizlenmekte veya cücüklenmektedir. İnsanlar bu tarz filizlenmeleri gördüğü zaman bu sebzeleri atmaktadır. Aslında bu bitlerin filizlenmesi veya cücüklenmesi bitkilerin tohumlanması anlamına gelmektedir. Bu sebeptendir ki evlerinde sebze yetiştirmek isteyen kişiler cücüklenen soğanlarını veya filizlenen patateslerini toprak ile buluşturarak bunların üretimini yapabilirler.

gdo-org

Bunu için özellikle patates için derin kaplara ihtiyaç vardır. Bu kaplar derin kovalar veya leğenler kullanılarak da elde edilebilir. Bu kovaların altlarına birkaç delik açılması gerekir. Gübreli toprak kovaya doldurulur. Patates parçalara bölünür özellikle filizlenen kısmı toprağın üst tarafında kalacak şekilde kovanın en dibine gömülür.

Daha sonra can suyu verilerek ve zaman zaman toprağın nemlendirmesi yapılarak 10-15 gün sonra yeni patatesler filizlenerek büyümeye başlayacaktır. Soğanda aynı patates gibi filizlenmeye başlandığı zaman toprak ile buluşturularak yaz kış taze soğan yeme fırsatı yakalayabiliriz. Hem de tamamen doğal…

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Tarımda Durdurulamayan Artış başlıklı makalemizde Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir yorum

  1. Merhabalar, Kocaeli/ Darıca ilçesinde safkan kırmızı kaliforniya solucanı ve solucan gübresi üretimi yapmaktayız. Evinizdeki çiçeklerinize ve meyve sebzelerinize kullanmak için Hobi amaçlı ve ticari üretim şeklinde düşünen girişimcilere üretimin her safhasında destek olmaktayız. Kocaeli, İstanbul, Marmara bölgesine yakın konumda bulunan tesisimizi ziyaret edebilir yada ilgilenen arkadaşlar çekinmeden arayabilirler. 0 506 148 9156

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir