Anasayfa / Organik / Organik Tarımın Tarihi
organik-tarim (5)

Organik Tarımın Tarihi

organik-beslenmeKarma kimyasal tarımsal girdilerin oluşturduğu olumsuz etkilerin hissedilmesiyle yüzyılımızın başlarında konvansiyonel tarım yöntemine alternatif sistem arayışına gidilmiştir.

 

1910 senesinde Albert Howard’ın “Tarımsal Vasiyetnamesi” çalışması, 1924 senesinde ise Dr. Rudolf Steiner’in “Biyo dinamik Tarım Yöntemi” çalışmalarını yaptılar. Bu çalışmalar doğrultusunda birçok Avrupa ülkesinde bu konuda duyarlı üretici ve tüketiciler bir araya gelip, çevre bilimle ilgili tarım çalışmalarını başlatmıştır.1970 yılına kadar devam eden çalışmalar 1972 yılında Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu’nun (IFOAM/International Federation of Organic Agriculture Movement) kurulması ile uluslararası bir vasıf kazanmıştır. IFOAM, 3 kıtadan 5 kurucu organizasyon tarafından oluşturuldu. Bütün dünyadaki, çevre bilim ile ilgili tarım hareketlerini bir çatı altında toplamayı ve bu hareketin gelişimini sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi, gerekli yönetmelikler ve standartları hazırlamayı, tüm ilerlemeleri üyelerine ve tüm alakalı sektörlere iletmeyi amaçlamaktadır.

organik-tarim (3) Dünya organik ürün ticareti 1980’li senelerde gelişim göstermiş, 1990’lı senelerin sonlarında özellikle deli dana, dioksit ve GDO gibi konulara karşı duyulan aşırı endişe ve tepkiler sebebi ile organik ürünlere karşı tüketici isteğinde ciddi artışlar meydana gelmiştir. Ve böylece organik tarım birçok uluslararası kuruluşun gündemine oturmuştur.
Dünyada organik tarım ile ilgili ilk geniş boyutlu yönetmelik Avrupa Birliği tarafından 1991 yılında yayınlanmış ve daha sonra birçok değişiklik gösterilerek 1999 yılında hayvansal ürünler ile alakalı kısım eklenmiştir. İsviçre’nin hazırladığı Bioswiss ve FAO tarafından 1999 yılında hazırlanan Codex Alimentarius adlı standarttan sonra 2000 yılında hazırlanarak yürürlüğe giren, organiktarım ürünleri ABD’de NOP, Japonya’da JAS adını almıştır. Bu organik tarım standartları bütün dünyada özellikle de küresel pazar hareketlerinde etkili olmuştur.

sebze_ve_meyve_gunisiginda_saklanmali_1 Organik tarım bilhassa da son 5-6 senede dünya çapında hızlı bir gelişme seyri göstermiştir. Günümüzde ise dünya çapında, 120 ülke üzerinde yaklaşık 31,5 milyon hektar alanda ve 622.782 tarım işletmesi için organik tarım yapılmaktadır. Dünya üzerinde en geniş organik tarım arazisine sahip ülkeleri sıralarsak Avustralya (11,8 milyon ha), Arjantin (3,1 milyon ha) , Çin (2,3 milyon ha) ve ABD (1,6 milyon ha) olarak yer alıyor. Bu ülkeleri ise sırasıyla İtalya, Brezilya, İspanya, Almanya, Uruguay, İngiltere takip etmektedir.

organik-ürün-besin-degerleri (1) Dünyada Kıtalar Bakımından Organik Tarım Alanlarını Şöyle İnceleyebiliriz;
• Avrupa’da 10 milyon hektar
• Amerika’da 11 milyon hektar
• Afrika’da 1,1 milyon hektar
• Asya’da 2,8 milyon hektar
• Avustralya’da 12,1 milyon hektar.

Alanda organik tarım yapılmaktadır.
En geniş doğal organik tarım alanları Avrupa ve Afrika’dadır. Toplam sayısı açısından bakıldığında ise en önemli ürünler: Bambu sürgünleri, üzümsü meyveler ve kabuklu yemişlerdir.
Organik Olarak Bazı Ürünlerin En Çok Yetiştirildiği Ülkeler Aşağıdaki Gibidir;
• Organik turunçgil: İtalya
• Organik kahve: Meksika, Paraguay
• Organik kakao: Dominik Cumhuriyeti
• Organik üzüm: İtalya, İspanya, Fransa
• Organik zeytin: İtalya, İspanya, Tunus
• Organik pamuk: Türkiye, ABD
• Organik tahıl: İtalya, ABD
• Organik pirinç: Tayland, Filipinler

 

Bir öncesi yazımız olan Ülkemizde Organik Tarım başlıklı makalemizde Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir