Anasayfa / Organik / Organik Tarımda Durdurulamayan Artış
organik-tarım-organikciyizbiz (2)

Organik Tarımda Durdurulamayan Artış

organik-tarım-organikciyizbiz (8)Ülkemizde hızla yayılan organik tarım, 10 yılda 5 kat artış göstererek 2 milyon 217 bin 55 ton oldu.

 

Doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen, üretimden sofraya gelene kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olarak yapılan tarım “organik tarım” olarak adlandırılmaktadır.

Organik tarımda ürünün yetiştirilmesi, toplanması, depolanması, taşınması, kısacası topraktan tüketiciye gelene kadar geçtiği hiçbir aşamada ürüne kimyasal madde ve tarım ilacı değmiyor.

organik-tarım-organikciyizbiz (1)

Çoğu şehir ve semtte belediyelerin destekleri ile organik pazarlar kurulması, üreticilerin ürünlerine daha kolay pazar bulabilmeleri ve tüketicilerin üreticilerle birebir iletişimde olması da organik tarıma olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır. Ürün çeşitliliği ve organik ürüne olan ilgi ve üretimde hızla artmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 2004 yılında organik tarım üretim miktarı 377 bin 616 tondu. 2014 yılında 2 milyon 217 bin 55 ton oldu. 2002 yılında organik tarım yapan çiftçi sayısı 12 bin olan bu sayı 2012 yılında 55 milyona ulaştı.

organik-tarım-organikciyizbiz (16)

Devletin organik tarıma verdiği destek primleri ile her alanda yayılan organik üretim yöntemleri ile organik et, organik kovancılık üretim miktarları da hızla artmaya devam ediyor. Organik tarımın geleneksel tarımdan getirisinin daha çok olduğunu söyleyen uzmanlara göre açık tarlada yılda 2 kere ürün alınabilirken organik tarım ile bu sayının 4’e kadar yükseldiğini belirtmektedirler. Organik tarım ile internet üzerinden satış yapan işletme sayıları ise hızla artmakta ve bu pazarı genişletmektedir.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Tarımın Doğuşu ve Tarihçesi başlıklı makalemizde Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir