Anasayfa / Organik / Organik Zeytin İle Normal Zeytin Arasındaki Fark
zeytin-organikciyizbiz

Organik Zeytin İle Normal Zeytin Arasındaki Fark

organik-zeytinyag (5)Günümüz de gerçekten organik zeytin bulmak çok zor. Daha çok büyük şehirlerde yaşadığımızdan pazarlar dışında hemen hemen her yediğimizi market ve şarküterilerden almak zorunda kalmaktayız. En çok tükettiğimiz gıdalardan biri olan zeytin de de durum böyle. Organik olanı doğal yapılmışını bulmamız kendi yapmamız dışında büyük şans.

organik-zeytinyag (3)

Ağaçta yetişen zeytinleri ham olarak kurallarına göre evde su tuz ve limon ya da limon tuzu ile kendimiz işleme sokarak yaparsak ne ala gönül rahatlığıyla yiyebiliriz. Yeşil siyahı salamurası sele si nefis olur. Ama marketlerden aldığımızda içine ne koydukları hangi sağlığa zararlı koruyucu kullandıklarını bilmemiz çok zor.

Doğal yapım zeytinlerde mutlaka ton farkı çekirdeklerinde kahverenginin tonları mevcuttur. Dışarıdan aldıklarımız daha siyah çekirdekleri lacivert ve koyu siyah olursa yabancı madde boya katıldığından şüphelenmeliyiz. Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen katkı maddeleri vücudumuzda birikmekte ve atılamamaktadır. Zamanla istenmeyen hücresel yapılanmalara kötü hastalıklara sebep olmaktadır.

zeytin

Sağlıklı zeytinler görünümüyle birazda olsa ton farklı siyahla kahverengi arasında çok parlak olmayan tonlardadır. Aşırı tuzlu değildir ve yerken doğal bir tadı vardır. Daha çok bildiğimiz, üretici konumunda mümkünse köylülerden alım yapmaya özen göstermeliyiz.

Marketlerden almak zorunda isek ambalaj üzerindekileri dikkatli şekilde okumalı bol E ile başlayan ürünlere yaklaşmaktan çekinmeliyiz. Soframıza lezzet getirirken sağlığımızla oynamayalım. Her üründe olduğu gibi zeytinde de mümkün olan en doğalını bulalım.

 

Bir öncesi yazımız olan Sağlıklı Beslenmek İçin Topraktan Sofraya Organik Üretim başlıklı makalemizde Sağlıklı Beslenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir