Anasayfa / Organik / Organik Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır Ve Faydaları Nedir?
organik-zeytinyag (5)

Organik Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır Ve Faydaları Nedir?

organik-zeytinyag (4)Zeytinyağı zeytinden elde edilen, birçok amaçla kullanılan bir yağ çeşididir. Özellikle Akdeniz ülkelerinde sıklıkla kullanılır. Yemek yapımı, kozmetik yapımı  ve ilaç yapımında sıklıkla tercih edilir. Sağlık açısından oldukça yararlı bir yağdır.

Organik zeytinyağ, tansiyona, kolesterole iyi gelir, karaciğer ve göğüs rahatsızlıklarını önler, depresyon tedavisinde diğer yağların aksine kullanılması önerilir, Alzheimer’ı ve çeşitli beyin rahatsızlıklarını önler, hafızayı güçlendirir, kanser riskini azaltır, metabolizmayı dengeler, sindirim sistemine yardımcıdır. Bunların yanı sıra organik zeytinyağ saç ve cilt için de oldukça faydası vardır. Cildi arındırır, yumuşatır, siyah nokta ve lekelerin yok olmasını sağlar, yaşlanmayı geciktirir. Saçları daha yumuşak ve ipeksi görünüme kavuşturur.

organik-zeytinyag (1)

100 gr Zeytinyağının Besin Değerleri: 100 gr yağ, 13 gr doymuş yağ, 0,8 gr Omega3, 9,8 gr Omega6, 0 gr Protein, 0 gr Karbonhidrat, 14 mg E vitamini, 60 mg K vitamini, 0,56 mg demir içerir. Bundan dolayı organik ve sertifikalı zeytinyağını tercih etmelisiniz.

organik-zeytinyag (2)

Organik zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Zeytinyağı fazla talep gören bir yağ olmasıyla birlikte birçok marka altında satılmaktadır. Bu faydalı yağı alırken, zeytinin içeriğinin bozulmadan doğal olarak aktarılmış olan yağları almayı tercih etmek gerekir. Zeytinyağı yetiştirildiği bölgeye göre değişik tat ve kokuya sahip olabilir. En doğal kokuya sahip olan organik bir zeytinyağıdır. Zeytinyağının organik olup olmadığını anlamak için en sık kullanılan yöntemlerden biri de donma derecesidir. Hakiki zeytinyağının diğer yağlardan farkı düşük sıcaklıkta donmasıdır, eğer donmuyorsa içeriğiyle oynanmış diye düşünülebilir bu da organik olmadığını kanıtlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Organik Meyve Neden Tüketilmeli? başlıklı makalemizde Organik Meyve Tüketmenin Önemi, Nasıl Yetiştirildikleri ve Diğer Meyvelerden Farkları hakkında bilgiler verilmektedir.

 

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir