Anasayfa / Beslenme / Oruç ile Sağlıklı Şekilde Kilo Verilebilir mi?

Oruç ile Sağlıklı Şekilde Kilo Verilebilir mi?

Oruçla kilo vermek isteyenlerin neye dikkat etmesi gerekiyor?

Paleo ,Karatay, Dukan… Diyetlerin trendlerini de yapanların fikirleri de faydaları da zararları da tartışmakla bitmiyor. Ancak gün geçmiyor ki yeni bir diyet konusu gündeme gelmesin. Fazla kilo sorunu ve doğal beslenme problemleri gün geçtikçe artarken araştırmalar da aynı hızla genişliyor ve uzmanlardan hemen her gün sağlıksız beslenmeye karşı yeni bir uyarı geliyor. Son diyet trendi ise oruçla kilo vermek hakkında. Ramazan dışında da oruç tutarak bu dini geleneği hızlı kilo vermek için değerlendirenlerin nelere dikkat etmesi ve doğal beslenmenin dışına nasıl çıkmaması gerekiyor?

oruçla kilo vermek

Doktor gözetimi şart

Oruç binlerce yıllık bir dini gelenek, inananlar için şart. Ancak bazıları için modern diyet uzmanlarının da yer yer önermek zorunda kaldığı bir beslenme biçimi. Hızlı kilo kaybı her ne kadar kaçınılması gereken bir yanlış olsa da kısa süreli olarak oruç diyeti ile kilo vermeyi başaranların sayısı da az değil. Ancak uzmanlar şiddetle altını çiziyor:Bu gibi diyetler kilo verdirsin verdirmesin sağlığınızdan olmamak adına diyetinizi uzman kontrolünüzde sürdürmeniz gerekiyor.

Bazılarımız olabildiğince çabuk kilo vermek için aç kalma fikrini abartıyor ve bu defa da kendini alması gereken doğal besinlerden yoksun bırakıyor. Oysa unutmayın ki doğal tüketildiği sürece yiyeceklerin her biri doğanın bir armağanı hatta bazıları organik olmanın verdiği faydalar ile kontrolüne yardımcı. Ancak aralıklı oruç yapmak ya da yediklerini belli ölçüde kısıtlamak kilo verme diyetiniz için en ideal yol olabilir.

oruçla kilo vermek

 

Dünya uzmanları öneriyor

Bazı görüşlere göre oruç diyetinin teorik olarak başarı getirdiğini söylemek mümkün. Öyle ki yurt dışında fareler ile yapılan bir deneyde deneklere yenen yiyeceklerin miktar ya da kalorisinde kısıtlama olmaksızın sadece belirli saatlerde yiyecek veriliyor ve az bir süre aç kalmaları sağlanıyor. Deneye göre aç kalma süresi sınırı aşılmadığı takdirde daha zayıf, hareketli ve canlı olmayı sağlıyor. Çünkü bünye yemek saatine alışıyor ve minimal açlık sonrası her gün hangi saatte yemek yiyecekse o saatte mutluluk ve metabolik faaliyetleri artıran hormonlar salgılanıyor. Bu deneyden yola çıkılarak İngiltere’de 5:2 diyeti geliştiriliyor ve binlerce kişi bu yola başvuruyor.

 

 Bir önceki yazımız olan Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin ile Uzak Doğu’dan gelen mucizevi bitki ginsengin faydalarını ve nasıl tüketildiğini öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir