Anasayfa / Moda / Organik Kişisel Bakım / Saçlarının Uzamasını İsteyen Herkesin Alması Gereken Vitaminler

Saçlarının Uzamasını İsteyen Herkesin Alması Gereken Vitaminler

Saç uzatan vitaminler neler?

Kişiler, özellikle de kadınlar için sağlık ve güzelliğin en belirgin işaretlerinden biri saçlarıdır. Bedeninizin her kısmı gibi saçlarınızın da daha sağlıklı olması ise beslenmeniz ile direkt olarak ilişkilidir. Saç uzatan vitaminler ile beslenmenize yapacağınız takviyeler, saçlarınızın hem çok daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini, hem de çok daha hızlı uzamasını sağlayacak.

A vitamini

Hücrelerin büyümek için ihtiyaç duyduğu en temel yapı taşlarından olan A vitamini saçlar için de oldukça önemli. Vücudumuzdaki en belirgin şekilde üreme hızına sahip olan hücreler saçlarımız. A vitamini ise salgı bezleri tarafından sebum adındaki yağ içerikli bir maddenin oluşturulmasına yardımcı olur ve sebum; baş derisini nemlendirip saçlara sağlık verir. Yapılan araştırmalar A vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki olduğunu göstermektedir.

saç uzatan vitaminler

A vitamini takviyesi için yenmesi gereken besinler arasında ıspanak, havuç, tatlı patates, balkabağı  ve süt, yoğurt gibi hayvansal kaynaklı besinler gelir.

B vitaminleri

Saçların uzamasındaki etkisi ile bilinen maddelerin başında adını da sık duyduğumuz biotin gelir. B vitamini grubuna dahil edilen biotinin yanı sıra genel olarak B vitamini grubunun kandaki eksikliği saçlarda uzun dönemde beliren kalıcı dökülmelere neden olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olan B vitaminleri ne yazık ki günümüz beslenme şartlarında eksikliği oldukça sık görülen bir vitamin grubudur. Hayvansal kaynaklı gıdalar başta B12 olmak üzere bu vitaminlerce zengin olmakla birlikte eğer vejetaryenseniz ek gıda takviyesine başvurmanız gerekmektedir.

saç uzatan vitaminler

C vitamini          

Oldukça güçlü bir antioksidan olan C vitamini saçların serbest köklerinin zedelenmesi ile saçlarda oluşan baskının azalmasında yardımcı olur. Saçların uzamasını engelleyen ve yıpratan C vitamini eksikliği için çilek, turunçgiller, biber ve guava tüketilmelidir. Ayrıca saçların önemli bir bileşeni olan kolojenler de C vitamini olmaksızın üretilemez.

E vitamini

C vitamini ile oldukça benzer etkiler gösteren E vitamini de aynı şekilde antioksidan özelliği sayesinde saçlardaki yaşlanma etkilerini önler. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin E vitamini takviyesi ile 8 ay içinde saç uzunluklarında fark kaydettikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bol E vitamini içermesi ile bilinen besinlerin başında avokado, ıspanak, badem ve kabak çekirdeği gelir.

Bir önceki yazımız olan ”Sevmiyorum” Dediğinize Pişman Olacağınız Sebzeler ile az tüketilmesine rağmen uzmanlarca en faydalı görülen sebzeleri öğrenebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir