Anasayfa / Beslenme / Sağlıklı Besinleri Daha da Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

Sağlıklı Besinleri Daha da Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

Sağlıklı yiyecekler bu önerilerle çok daha sağlıklı

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor, peki onu tüketirken aynı anda daha da etkili kılmanın yolu ne? Zerdeçal birçok evde şifa niyetine tüketiliyor ancak birçoğumuz onu daha da faydalı kılanın ne olduğunu bilmiyor. Siz de sağlıklı yiyecekler ile şifa bulurken onları çok daha etkili kılmanın yollarını hemen şimdi öğrenin, kendinizi en doğal yollardan kışa hazır edin.

 

Sizin için derlediğimiz pratik ve basit öneriler sayesinde hali hazırda oldukça sağlıklı olan birçok besini daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. İşte beslenmenizi daha da geliştirecek öneriler:

Zerdeçal ve karabiber

İçeriğindeki yoğun antioksidan içerik sayesinde kanseri dahi önleyebildiği iddia edilen zerdeçal alternatif beslenmeye yönelen doğa severlerin en popüler tercihlerinden. Ancak vücut tarafından emilmesi oldukça zor bir madde olan zerdeçalı daha da etkili kılmak, yani emilimini arttırmak için karabiberi deneyebilirsiniz. Bir tutam karabiber eklediğiniz zerdeçal çayınızın vücut tarafından özümsenmesi tam iki katı oranda artıyor.

 

Havuç ve domates istisnası

Genelde birçok beslenme uzmanı çoğu meyve ve sebzenin pişirilerek tüketildiğinde sağlıklı olmasını sağlayan besin değerlerini kaybettiğini savunur. Oysa havuç ve domates için bu konuda bir istisna diyebiliriz. Domates içerisindeki özgün bir madde olan likopen ısı ile aktif hale gelirken havucu özel kılan beta karotenin ise ısınınca arttığı kaydedildi.

sağlıklı yiyecekler

Ispanak tüketmenin sırrı

Demir içeriği yüksek besinler arasında liste başında yerini alan ıspanağı tüketmenin az bilinen bir sırrı var. Her ne kadar ıspanağı yoğurtla birlikte yemek adeta bir geleneğe dönüşmüş olsa da ıspanak yerken en az yarım saat önce kalsiyum içeriği yüksek gıdaları kesmeniz gerekiyor. Çünkü ıspanağın içerisindeki demirin emilim oranı kalsiyum içerikli besinler nedeniyle %28 oranında düşebiliyor. Ispanağı direkt olarak salçalı olarak tüketmek en mantıklısı.

 

Salatanın yağı

Diyet yapanlar salatalarını hafif kılmak adına yağ kullanmaktan kaçınsa da salatanın içeriğindeki antioksidan içerikler, zeytinyağı, avokado, kuru yemiş gibi yağlı besinler ile birlikte tüketildiği takdirde çok daha kolay emiliyor. Faydalı yağlar ile tüketilen salatanın faydaları yaklaşık 8 kata kadar artıyor.

sağlıklı yiyecekler

Daha başka neler var?

Yeşil çayınızın antioksidan içeriğini C vitamini ile desteklemek için birkaç damla limon suyu sıkmak, elmanın diyabeti önleyici etkisini arttırırken daha çok lif almak için kabuğunu soymadan tüketmek ve sarımsağın antioksidan enzimlerini açığa çıkarmak adına ezerek kullanmak gibi küçük ancak etkili yöntemler de aklınızda bulunmalı.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bu Önerilerle Mutfakta Enerji Tasarrufu Sağlayın ile mutfakta enerji tasarrufu sağlayacak önerileri öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir