Anasayfa / Sağlık / Şehirden Doğaya Kaçmanızın Vakti Geldi: Şehirler Ruh Sağlığını Bozuyor!

Şehirden Doğaya Kaçmanızın Vakti Geldi: Şehirler Ruh Sağlığını Bozuyor!

Ruh sağlığı için şehirde yaşam tehdidi

Geçtiğimiz günler içerisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 12 yaşından itibaren düzenli olarak gözlemlenen 18 yaşındaki 2063 farklı ikiz kardeşin ruh sağlığı açısından elde edilen verilen açıklandı. Araştırmaya göre şehirde yaşam ne yazık ki anormal psikiyatrik sonuçlar yaratırken, doğaya dönüş ve şehirde yaşamın yan etkileri yeniden gündeme gelerek kafaları karıştırdı.

1994 senesinden beri İngiltere King’s College London tarafından devam ettirilmekte olan bir çalışma Antropolog Helen Fisher ABD’de bulunan Duke Üniversitesi’nden Psikolog Candice Odger liderliğinde son buldu. Çalışma kapsamında farklı ikiz çocukların ailelerin ve kendilerinin eğitim seviyelerinden nerede yaşadıklarına ya da ekonomik durumlarına kadar birçok konu ele alındı.

şehirde yaşam

Ruhsal sağlığımıza ne oluyor?

Araştırma son dönemlerde gündemde olan doğal yaşam ve doğaya kaçış konularını yeniden düşünmemize yol açtı. Çünkü şehirlerde daha da sık oranda görülen eğitimsizliğin ve maddi konuların yol açtığı problemlerin gençler üzerinde şizofrenik etkiler yarattığı ortaya kondu. Ayrıca ailelerin de ruhsal sağlık geçmişinin şehirlerde daha kötü durumda olduğu ve genç neslin kullanmakta olduğu ilaçların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu da çalışmada kaydedildi.

%43 artan risk

 

Gençler aracılığı ile ortaya konan tüm bu durumlar göze alındığı takdirde şehirlerde yaşamakta olanların kırsal bölgelerde yaşamakta olanlara göre psikolojik rahatsızlıklar yaşama riskinin tam %43 oranında daha fazla olduğunu gösterdi. Türünün ilk örneği diyemeyeceğimiz bu araştırmanın bir diğer benzeri ise 2005 senesinde ortaya konmuş ve doğadan uzak, stres altındaki yaşam şartlarının şizofreni vakalarında artışa neden olan etmenlerin başında geldiği açıklanmıştı. Yine benzer çalışmalara örnek vermek gerekirse İsveç ve Danimarka tarafından gerçekleştirilen bir diğer araştırmada ise şizofrenide artışın şehir yaşamının neden olduğu etkilenmelerden kaynaklanabileceği belirtilmişti.

şehirde yaşam

Doğaya ve doğal olana dönüşün gündemde olduğu günümüzde, ruh sağlığının stresten kirliliğe beslenmede yorgunluk ve gürültüye kadar birçok farklı etmene bağlı olarak etkilendiğini tahmin etmek zor değil. Ancak kişilerin kendini ağır psikolojik rahatsızlıklardan korumak adına şehir yaşamını yeniden gözden geçirmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Bu 5 Doğal Besin ile Doğurganlığı Arttırmak Mümkün! ile doğurganlığı arttıran doğal besinleri öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

dusjeli-organik-organikciyizbiz (1)

Cildini Önemseyenlere Özel Organik Duş Jeli

Duş jeli doğal kokusuyla olduğu kadar içindeki özler sayesinde tenimiz de ferahlık hissi verir. Facebook İle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir