Anasayfa / Organik / Tarımsal Ürünlerin İzlenebilirliği
organik-ürünlere-güven4

Tarımsal Ürünlerin İzlenebilirliği

ciftlik-2Bugün neredeyse bütün dünyada Tarımsal ürünler için izlenebilirlik, gıda güvenliğinin sağlanması bakımından en önemli konulardan biri haline gelmiştir.

 

Bu konuda çok fazla çalışmalar yapılmış ve hala daha yapılmaya devam edilmektedir.

 • İyi Tarım Uygulamaları ölçülerinden en önemli kuralı İzlenebilirlik Sisteminin kurulmuş olmasıdır.
 • İzlenebilirlik sisteminin sağlanabilmesindeki en önemli rol bütün üretim süreçlerindeki, kayıtların doğru ve eşit zamanlı olarak yapılmasıdır.
 • Üretici ile birlikte son müşteri arasında güvenilir bir bilişim ağı (network) oluşturmak, bilgi akışını kolaylaştırmak için gerekli bir sistemdir.
 • Üründe çıkabilecek olan herhangi bir sorunun (ilaç kalıntısı, fiziksel problemler ve kalite) tespit edilmesinin ardından geriye doğru sorgulamalar yapıldığında ürünün kaynak ve kimin ürettiği bilgilerine en kısa zamanda ulaşılabilmesi ve problemin kaynağının bulunabilmesi hayati önem taşımaktadır.
 • Bu araştırmaların yapılması ve tek bir yerden bütün bilgilere ulaşılabilmesinde ki en önemli kaynak tarımsal bilişimden faydalanabilmek olacaktır.
 • Bu bilgiler yalnızca gıda güvenliği bakımından değil, aynı zamanda tüketici arzularını belirleme, üretim planlaması ve elde etmesi konusunda da Perakende satış sektörüne yardımcı olacaktır.
 • Üreten kişi ürettiği ürününde bir problem saptadığı zaman, bu ürünü geri isteyebilmeli, aynı zamanda ürünü satan satıcı da ürünün kaynağına hatta bu ürünü paketleme işlemini gerçekleştiren tesisteki çalışan işçilerin bilgilerine bile ulaşabilmelidir.
 • Burada izlenecek olan rota; üretim yapılan yer, paketleme yapılan tesis, lojistik, satış yapılan market ve en son tüketicidir.

İzlenebilirliğin sağlanabilmesi için gerekli maksimum bilgiler aşağıda sıralanmıştır.

Meyveler-e1373447296251Arazi Kayıtları

A) Üreticinin Tanımlanması

 • İyi Tarım Uygulamaları boyutunda izlenebilirlik sisteminin ilk basamağı üreticinin bilinip, tanımlanması amacı ile aşağıdaki bilgiler mutlaka bulunmalıdır.
 • Üreticinin ismi ve Soy ismi, nüfus kimlik numarası, ÇKS kayıt numarası, Adresi, telefon numarası, Tapu Parsel Numaraları.

B) Üretim Alanı ve Ürünün Tanımlanması

 • İyi Tarım Uygulamaları boyutunda İzlenilebilirlik kaydının oluşturulmasında önemli konulardan birisi de öncelikle üretim yapılan yer ve ürünle alakalı tanımlamalardır. Bu tanımlama içeriğinde aşağıdaki bilgilerin bulunması şarttır.
 • Üretilen ürünün Cinsi, üretilecek ürün çeşidinin ismi, üretim yapılacak alanın büyüklüğü, parsel kodları, üretim kodları, Arazideki toprak ve kullanılacak olan sulama suyunun analiz sonuçları, Üretim yerinin adresi, Danışman adı, ürünün dikim tarihi, ürünün hasat tarihi, hasat edilen ürünün miktarı, dikilen üründe dikim aralığı, arazinin sulama şekli, dekardaki bitki sayısı, üretimin sezonu.

C) Ürün Korumada Kullanılacak Kimyasal Mücadele Kayıtları

 • Bir üretim arazisinde kullanılacak olan kimyasalların en önemlileri, zararlı ve hastalıklarla karşı mücadelede kullanılan Herbisitler, İnsektisitler ve de Fungusit’dir.
 • Kullanılan her çeşit tarımsal ilaçların kayıtları (Hangi üretim alanında, ne kadar miktarda, hangi tarih sürecinde, kimyasalın etkili maddesi, hangi hastalık veya zararlılar için kullanılmış olduğu, hasadın bekleme süresi, ruhsat tarihi, fatura numarası, hangi kurul kuruluş veya kişi tarafından uygulandığı ve kim tarafından tavsiye edildiği) tutulmalıdır.

organik-tarim (3)D) Gübre Kayıtları

 • Kullanılan her nevi gübre kayıtları (Ne zaman kullanıldığı, ne kadar olduğu, hangi üretim alanında uygulandığı, gübre içeriği, ticari ismi, kim tarafından uygulama yapıldığı) tutulmalıdır.

E) Hasat Kayıtları

 • Ne zaman hasat edildiği, hasat ürününün ne miktarda ve ne kalitede hasat edildiği, kimler tarafından toplandığı, hangi kişi ve ya kuruluşa satıldığı ve her bir partinin fatura kayıtları kayda alınmalıdır.

F) Paketleme, İşleme ve Depolama Kayıtları

 • Ürün mal kabulünden geçtikten sonra nakliye basamağına kadar olan bütün sürecin kayıtları (ürünü kimin işlediği, kullanıldı ise hangi kimyasallarla temasta bulunduğu, hangi paketle paketlendiği, hangi mağaza ve ya markete gönderildiği, nakliye aracının bilgileri, araç içi ısı ölçüm kayıtları) tutulmalıdır.

G) Analiz Raporları

 • Üretim esnasında kullanılmış olan toprağın kimyasal, sulama suyu için fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analiz sonuçları, hasat edilmiş ürünün pesti sit kalıntı analizleri (rezidü) sonuçları kayıt altına alınmalıdır.

 

Bir öncesi yazımız olan Arılar İş Başı Yaptı başlıklı makalemizde Organik bal ve bal çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir