Anasayfa / Organik / Ülkemizde Yetiştirilen Başlıca Organik Ürünler
organik-ürünlere-güven

Ülkemizde Yetiştirilen Başlıca Organik Ürünler

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (10)Organik tarım, sentetik gübreleme teknikleri ve kimyasal ilaçlar kullanılmadan yapılan eski geleneksel tarıma denir.

Organik tarımsal faaliyetler ilk başlanıldığı 1980 li yıllardan günümüze kadar sürekli artış göstermiştir.

Organik tarımda, ülkemiz bitkisel üretimlerde sürekli artış göstermiş fakat bu artış hayvansal üretimlerde bu artışlar yeterince sağlanamamıştır. Türkiye’nin de hızla büyüyen bu pazardan pay alabilmek adına çaba göstermesi gerekmektedir. Uluslararası pazarlar ve iç pazar göz önünde bulundurularak, organik tarım ürünlerinde üretim artışı ancak etkin ticaret politikaları ile desteklenerek anlam kazanabilir.

Organik ürünler daha çok kurutularak ya da dondurularak ihraç edilmektedir ve iç piyasalara sunulmaktadır. Türkiye de doğada kendiliğinden yetişebilen organik bitkilerde bulunmaktadır. Bunlar arasında nane, kekik, kuşburnu ve böğürtlen en önde gelenlerdir.

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (1)

Ülkemizde Yetişen Organik Ürünleri Şu Şekilde Sıralanabilir:

  • Bitkisel ürünler, yaş sebze ve meyveler, kurutulmuş meyveler, baharatlar, bakliyatlar(nohut, fasulye, mercimek), hububat ürünleri( buğday, arpa, yulaf) tıbbi ve aromatik bitkiler
  • Hayvansal ürünler, et, süt bal, yumurta ve yağlar
  • İşlenmiş ürünler, un ve unlu mamuller, zeytinyağı, dondurulmuş gıdalar
  • İçecek olarak ise, şaraplar, meyve suları, gül suyu, reçeller

Uluslar arası piyasalarda organik ürün olarak kabul edilmesi ve satılabilmesi için sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikaya organik ürün sertifikası denir. Sertifikalı ürün demek o ürünlerin üretiminden paketlendiği ana kadar, standartlara uygun işlemlerden geçmiş demektir. Sertifikalandırma işlemi, eğitilmiş personel tarafından belirli aralıklarla yapılan kontrollerle gerek çiftçi ve gerekse daha sonraki durumlarda ürünü işleyen kişilerin belli normlara uyması sonucunda yapılmaktadır. Bu tarzda yetişmiş ve etiketlenmiş ürün, gerçek organik ürün olarak nitelendirilmektedir.

 

Bir öncesi yazımız olan Organik Tarımın Dünyadaki Yeri başlıklı makalemizde Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

ginseng nedir

Uzak Doğu’nun Sağlık Sırrı Ginseng Mucizesini Keşfedin

Ginseng nedir, faydaları nelerdir? Geleneksel Uzak Doğu formüllerinin bir bileşkesi diyebileceğimiz ginseng son dönemlerde adını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir