Anasayfa / Organik / Üniversite Bahçesinde Organik Tarım
sebze-ve-meyve-seyirlik-220199

Üniversite Bahçesinde Organik Tarım

organiktarim-organikürünler-organikciyizbiz (8)İstanbul Üniversitesi Ekoloji Kulübü 2015 yılında “Organik Bostan” adı ile bir proje başlattı. Bu proje üniversite bünyesinde halen etkin bir biçimde uygulanmaktadır. Projenin ekolojik düzeyde bilinç oluşturulmasını hedefliyor ve sağlıklı topraklar ile tohumlar sayesinde üniversite bahçesinde alternatif bir uğraş alanını da ortaya çıkarıyor. Projede İstanbul Üniversitesi bünyesindeki hemen hemen her fakülteden öğrenci yer alıyor.

Projeye İÜ Ekoloji Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Şentürk ile İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel destek oluyor. “Organik Bostan” projesi ilk etkinliğini Mart ayında bostan temizliğine başlayarak gerçekleştirmişti. İstanbul Üniversitesi Ekoloji Kulübü Başkanı Özge Doruk “Organik Bostan” projesinin; topraktan neler elde ettiğimizi, ne yediğimizi, ne ürettiğimizi ve tüm aşamaları gözler önüne serebilmek adına ortaya çıkarıldığını belirtti. Projenin bütün çalışmaları haftalık olarak planlanıyor ve gerekli olan tüm toprak teminini Orman Fakültesi öğrencileri sağlıyor.

organik-tarım-organikciyizbiz (7)

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Gülsüm Çolak bu proje sayesinde boş zamanlarını değerlendirdiğini ve toprakla uğraşırken adeta pozitif enerji ile dolduğunu belirtti. İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi Esra Durmaz ise bir insanın topraktan uzaklaşırsa insanlardan da uzaklaşacağını söyledi. Bu proje sayesinde yoğun tempolu büyük şehir hayatından bir nebze uzaklaşıp sakinliğe ve doğal hayata kavuştuğunu ve burada huzur bulduğunu belirten Esra bostan sayesinde hayatında yepyeni renklere kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

 

Bir öncesi yazımız olan Çiftçiye Hibe Desteği başlıklı makalemizde Çiftçiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

org-antiagin

Organik Kozmetik Ürünlerin Faydalarını Biliyor musunuz?

Hanımların çoğu kozmetik ürünler kullanmaktadır. Cilt için önemli olan ise hem doğal olmak hem de …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir