Anasayfa / Beslenme / Vücudun Su İhtiyacı Hangi Besinler İle Karşılanır?

Vücudun Su İhtiyacı Hangi Besinler İle Karşılanır?

Vücudun su ihtiyacı bu besinlerle giderilecek

Su vücudun varlığı için olduğu gibi sağlığı için de sayısız fayda ve büyük öneme sahip. Bol su tüketmek bilindiği gibi sağlığın en büyük sırlarından biri. Ancak suyu tüketemediğiniz ya da yeterli oranda tüketemediğiniz zamanlarda devreye vücudun su ihtiyacı için yardımcı besinler giriyor.

Vücudunuzun sahip olduğu bağışıklık gücünü koruması için suyun sağlayacağı mineralleri yeterli oranda alması şart. Suyun içeriğindeki mineraller yalnızca sağlığınız için değil güzelliğiniz için de oldukça büyük öneme sahip. Ancak suyu yeterli oranda almadığınız zamanlar için tüketebileceğiniz organik besinler ile de gerekli takviyeyi sağlamanız mümkün. Elbette bu düzene dikkat ettiğiniz zaman sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmiş olacak olmanız da büyük bir avantaj.

vücudun su ihtiyacı

İşte günlük su ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olacak besinler:

  • Domates: Kalorisinin düşük olması ile diyetisyenlerin, likopen gibi özel bir maddece zengin olması ile doktorların en büyük önerileri arasında yer alan domates, gönül rahatlığı ile bolca tüketilmesi gereken ürünlerden. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde glikozun depolanmadan enerjiye dönüşmesine yardımcı olan domatesin yaklaşık %94 oranında su içermesi ise bir diğer önemli olumlu yanı.
  • Havuç: A vitamini deposu olarak bildiğimiz havuç, vücudun geneline olan faydalarına ek olarak özellikle cilt ve göz için büyük faydalara sahip. Aynı zamanda havucun %90 oranında su içermesi de onu faydalı kılan özelliklerinden.vücudun su ihtiyacı
  • Brokoli: Tadını seveni de var sevmeyeni de. Ancak brokoliyi hayatınıza dahil etmek için sandığınızdan daha çok nedeniniz var. Sadece bir kase kadar brokoli ile günlük C ve K vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılayabilirsiniz. Brokolinin vücudun su ihtiyacı için bizi ilgilendiren yanı ise %90 su içermesi.
  • Çilek: C vitamini, lif ve potasyum içeriği ile dikkatleri çeken çilek, minerallerin yanı sıra %92 oranında da suya sahip.
  • Karpuz: Sıcak yazların gözdesi karpuzları bu denli ferahlatıcı kılan özelliği belki de yoğun su oranı olabileceğini düşündünüz mü? Su içeren meyveler arasında başı çeken antioksidan kaynağı karpuz, %95 oranında suya sahip.
  • Ispanak da yoğun demir ve vitamin içermesinin yanında %91 su oranı ile çiğ tüketilmesi önerilen yapraklı bitkilerden.
 Bir önceki yazımız olan Hangi Yöreden Olursa Olsun Peyniriniz Yerinden Olsun ile Anadolu’nun yöresel peynir türlerini öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

likopen nedir

Organik Bir Sağlık Mucizesi: Likopen

Likopen nedir, neden faydalıdır? Domates yalnızca sofralarımızın lezzet vazgeçilmezi değil, birçok hastalığın da şifası. Sofralardaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir