Anasayfa / Organik Ürünler / Hangi Yöreden Olursa Olsun Peyniriniz Yerinden Olsun

Hangi Yöreden Olursa Olsun Peyniriniz Yerinden Olsun

Yöresel peynir çeşitleri ile sofralarınızı bereketlendirin

Sofraların en geleneksel lezzeti olan peynirler, kahvaltıların olmazsa olmazı. Güne başlarken yanımızda olan peynirler, gün içinde de salatalardan hamur işlerine kadar birçok farklı tarifin içinde yer alması ile tüm gün yemeklerimizi şenlendiriyor. Akşam yemeğine kadar yanımızda olan bu lezzetin ülkemizde sahip olduğumuz çeşitleri ise Anadolu’nun en güzel yüzünü bizlere gösteriyor. Yöresel peynir çeşitleri ile dilerseniz sofralarınıza geleneğin en lezzetli halini taşımak mümkün: İşte ülkemizden peynirler…

yöresel peynir çeşitleri

Ülkemizde en yaygın olarak görülen peynir çeşitlerinin başında elbette beyaz peynir ve kaşar peyniri geliyor. Ancak ülkemizin keşfedilmemiş zenginlikleri arasında peynir türleri de yer alıyor. Bu türlerden birkaçını şu şekilde listelemek mümkün:

-Mihaliç (kelle) peyniri

-Erzincan tulum (şakak) peyniri

-İzmir tulum peyniri

-Van Otlu peyniri

-Erzurum-Kars çeçil peyniri

-Urfa beyaz peyniri

-Çerkez peyniri

-Abhaz peynirleri

-Yozgat çanak peyniri

-Hatay cara (testi) peyniri

-Trabzon kolot peyniri

-İstanbul çayır peyniri

-Manisa çayır peyniri

-Ordu torba peyniri

-Giresun imansız peyniri

-Kars Gravyer peyniri

-Denizli Yörük peyniri

Anadolu’nun kendine has lezzetleri

 

Bazı peynir çeşitleri ise kendine has olmasının yanında Anadolu topraklarına da özgü olması ile bilinmektedir. Bu peynir türleri içerisinde özellikle Güneydoğu Anadolu ve Marmara’nın kendine özgü peynirleri oldukça popülerdir.

yöresel peynir çeşitleri

Antakya’nın kendine özgü peynirleri arasında yer alan kesme peyniri tuzlu ve az yağlıdır, kızartılarak ya da sade olarak ikram edilir. Sünme peyniri ise yine aynı yöreye ait olup inek sütünden elde edilir ve sıcak su içinde eridikten sonra ip şeklinde uzaması ile bu adı alır, oldukça dayanıklı ve az miktarda tuzlu bir peynirdir. Yine sürk peyniri de çökeleğin içerisine çeşitli yöresel baharat ve aromaların katılması ile elde edilir.

Edremit yöresine ait sepet peyniri ise adını örme sepetler içinde kalıplanması ile almakta ve salataların yanı sıra şarapların da yanında tüketilmesi ile bilinmektedir. Erzurum’un tel peyniri ise Kars’ta çeçil adını almakta, yağsız sütten veya ekşitilen yağlı sütten elde edilmektedir.

Yani görülen o ki Anadolu’nun lezzetleri saymakla bitmez, kahvaltı sofralarının baş tacı da bu çeşitlilikten nasibini en güzel şekilde alan ürünlerin başında gelmektedir. Eğer siz de peynirler ile sofralarınıza geleneksel esintiler katmak istiyorsanız, şimdiden afiyet olsun.

 

 

 Bir önceki yazımız olan Doğru Beslenme ile Zeka Geliştirmek Mümkün mü? ile zekayı geliştirmeye yardımcı olan besinleri öğrenebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Değerlendirme, Puan Ortalaması: 5,00
Loading...

İlginizi Çekebilir

organik-zeytinyag (5)

Organik Zeytin Yağı Nasıl Anlaşılır Ve Faydaları Nedir?

Zeytinyağı zeytinden elde edilen, birçok amaçla kullanılan bir yağ çeşididir. Özellikle Akdeniz ülkelerinde sıklıkla kullanılır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir